RegionalneWarszawaZginął przez strzał w tył głowy. Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego

Zginął przez strzał w tył głowy. Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego

Mijają 72 lata od dnia, kiedy władze komunistyczne przeprowadziły egzekucję na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze walk o niepodległość Polski.

Zginął przez strzał w tył głowy. Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

25.05.2020 | aktual.: 25.05.2020 15:31

25 maja 1948 r. o godzinie 21.30 w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, rotmistrz Witold Pilecki został stracony przez strzał w tył głowy. Egzekucję wykonali komuniści, w oczach których Witold Pilecki jawił się jako spore zagrożenie.

O żołnierzu słów kilka

Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, II Korpusu Polskiego we Włoszech oraz więźniem w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Służbę dla Polski rotmistrz rozpoczął już w czasie wojny z bolszewikami 1920 roku. Brał udział w kampanii wrześniowej w roku 1939, a następnie walczył w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

W roku 1940 Witold Pilecki dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady. Był to większy plan, mający na celu zdobycie informacji o funkcjonowaniu obozu. Z Auschwitz udało mu się uciec, nie będąc zdekonspirowanym. Po powrocie z obozu koncentracyjnego brał udział w Powstaniu Warszawskim, następnie próbował także odbudować jednostki wywiadowcze rządu Rzeczypospolitej na uchodźstwie.

Zobacz także: Rocznica ślubu Harry'ego i Meghan. Rodzina królewska nie złożyła życzeń, konflikt narasta

W 1947 roku został aresztowany przez władze komunistyczne, osadzony w areszcie śledczym i poddany torturom. Brutalne śledztwo zakończyło się karą śmierci poprzez rozstrzelanie.

Do dzisiaj nie jest znane miejsce, gdzie zostało pogrzebane ciało rotmistrza, według niektórych źródeł Witold Pilecki spoczął na tzw. Łączce niedaleko murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Rotmistrz pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 1995 oraz Orderem Orła Białego w 2006 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:wawalove.pl
witold pileckirotmistrzrakowiecka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)