Zespół cmentarzy na Powązkach pomnikiem historii [ZDJĘCIA]
Zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na stołecznych Powązkach został pomnikiem historii.
Pomnik historii obejmuje następujące obiekty: Cmentarz Powązkowski (rzymskokatolicki, zwany Starymi Powązkami), Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, Cmentarz Ewangelicko-Reformowany, *Cmentarz Żydowski, *Muzułmański Cmentarz Kaukaski oraz *Muzułmański Cmentarz Tatarski*. Trzy pierwsze powstały w 18 wieku, kolejne trzy w 19.
Jak napisano w rozporządzeniu, celem ochrony tego pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne i artystyczne, materialne i niematerialne, zespołu cmentarzy wyznaniowych, obrazujących bogactwo polskiego dziedzictwa kulturowego. Nekropolie na Powązkach są świadectwem tolerancji religijnej i wielokulturowości naszego społeczeństwa, a także miejscem pochówku wybitnych Polaków, na którym znajdują się wysokiej klasy obiekty sztuki sepulkralnej.
W Warszawie do tej pory tytułem pomnika historii uhonorowano dwa miejsca: Stare Miasto z Traktem Królewskim i Wilanowem (od 1994 r.) i zespół Stacji Filtrów (od 2012 r.). W Polsce tytuł ten nadano miejscom takim jak pole bitwy pod Grunwaldem (od 2010 r.), Jasna Góra w Częstochowie (od 1994 r.) czy kopalnia soli w Wieliczce.
Czytaj też: Ulica Próżna po rewitalizacji [ZDJĘCIA]
Zdjęcia pochodzą z archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.