Trwa ładowanie...

"Zburzona historia" - wystawa w PKiN

Historia wyburzeń kamienic czynszowych w Warszawie

"Zburzona historia" - wystawa w PKiN
d2krzvs
d2krzvs

16 lutego 2015 r. o godzinie 12:00 odbędzie się otwarcie wystawy "Zburzona historia. Warszawa w latach 1945 - 1948. Miastobójstwo za parawanem technicznych uzasadnień". Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1.

Przeczytajcie też: Plac Defilad znowu ożyje****

14 lutego 1945r . powstało Biuro Odbudowy Stolicy (BOS), którym kierował Roman Piotrowski. W latach 1945 – 1948, pod wpływem Wydziału Urbanistyki Biura Odbudowy Stolicy przystąpiono do masowych wyburzeń setek spalonych, nadających się do odbudowy kamienic czynszowych w Warszawie. Pogotowie Budowlane BOS uzasadniało rozbiórki względami technicznymi. Tymczasem konieczność rozbiórek z przyczyn technicznych zasadna była jedynie w przypadku niewielkiej części wypalonych domów w stolicy.

Faktycznie o rozbiórkach decydowały względy ideologiczne i doktrynalne, co potwierdzają liczne wypowiedzi urbanistów z BOS. Uzasadnienia techniczne stanowiły parawan, za którym krył się plan realizowania w przestrzeni historycznego miasta totalitarnej utopii, odrzucanej przez zdecydowaną większość warszawiaków wracających do swojego miasta.

d2krzvs

ZBURZONA HISTORIA - Warszawa w latach 1945 – 1948. Miastobójstwo za parawanem technicznych uzasadnień.

*Godziny otwarcia Muzeum: *poniedziałek: nieczynne, wtorek - piątek: 9:00-17:00, sobota - niedziela: 10:00 - 17:00.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł.

d2krzvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2krzvs
Więcej tematów