Za darmo: W starym kinie
Przedwojenne filmy fabularne w Domu Spotkań z Historią
W lipcowe i sierpniowe weekendy Dom Spotkań z Historią zaprasza o godz. 16.00 na projekcje przedwojennych filmów fabularnych. Będzie można zobaczyć komedie i melodramaty, które były niezwykle popularne w polskim kinie w lat 30., a także nieliczne filmy zrealizowane w Polsce w języku jidysz. Filmy z lat 30., choć w dużej mierze schematyczne, są cennym źródłem wiedzy o przedwojennych zwyczajach, kulturze materialnej i mentalności.
Wakacyjny cykl rozpocznie się historią miłości Jadzi (Jadwiga Smosarska)
i Jana (Aleksander Żabczyński)
. Na drugim planie walka, która toczy się między dwiema firmami. Mimo licznych nieporozumień i zawiłych intryg uczucie zwycięża. Film "Jadzia" z 1936 roku zobaczymy już w najbliższą sobotę, 6 lipca.
Kolejne pokazy:
14 lipca (niedziela) - "Kłamstwo Krystyny" (fab., 1939, 93'), reż. Henryk Szaro
Melodramat ze szczęśliwym zakończeniem. W tytułowej roli Elżbieta Barszczewska. Krystyna nie ma nikogo na świecie prócz starego, bezradnego ojca. Niespodziewanie, uśmiecha się do niej szczęście. Dostaje posadę i wkrótce skromna urzędniczka zdobywa serce jednego z klientów firmy - Jana Mareckiego (Jerzy Śliwiński), syna bogatego przemysłowca. Bezpodstawne oskarżenie Krystyny o romans z szefem kładzie się cieniem na tej miłości, dziewczyna postanawia odkręcić gaz.
27 lipca (sobota) - "Dybuk" (1937, 100'), reż. Michał Waszyński
Dybuk zrealizowany został w języku jidisz z myślą o widowni żydowskiej. W drugiej połowie lat 30. w Polsce powstało dziewięć takich filmów, "Dybuk" wyróżnia się spośród nich wybitnymi walorami artystycznymi. Fabuła zaczerpnięta została ze sztuki Misterium na pograniczu dwóch światów Szymona An-skiego (Salomona Zeinwela Rapaporta) i nawiązuje do tradycji chasydów.