Trwa ładowanie...

Za darmo: Spacery architektoniczne po Warszawie

Przewodnicy będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst, w jaki zostały wpisane, wraz z otaczającą je zabudową.

Za darmo: Spacery architektoniczne po Warszawie
d42cow8
d42cow8

Szlakiem najciekawszych obiektów i architektonicznych przestrzeni, w tym miejsc, które zniknęły z mapy stolicy podczas wojny ruszą uczestnicy spacerów architektonicznych po dzielnicy Śródmieście. Spacerów - bezpłatnych - będzie ponad 20, rozpoczną się w sobotę.

Plac Defilad, Ściana Wschodnia, Starówka, Dworce Linii Średnicowej, Plac Grzybowski, Dzielnica Ministerstw, Bulwary wiślane oraz Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów - m.in. one będą tematami spacerów.

Wśród przewodników, którzy poprowadzą grupy, znajdą się varsavianiści, historycy sztuki i architekci.

Organizatorzy wydarzenia to "Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej" "Masław" oraz twórcy projektu "Tu było, tu stało" (realizowanego przez stowarzyszenie).

Tematyka spacerów dotyczyć będzie dziedzictwa kulturowego dzielnicy. Związana jest z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą "Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.".

d42cow8

Będzie to kolejna edycja architektonicznych spacerów po stolicy; wcześniejsze wycieczki cieszyły się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad 200 osób - obliczyli organizatorzy.

- Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które, znajdując się w centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze - zapowiedziała pomysłodawczyni mapy i spacerów Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia "Masław".

- Przewodnicy będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst, w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową - mówiła Jastrzębska.

- Odwiedzimy obiekty i przestrzenie modernizowane, remontowane, a także rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zniknęły z mapy stolicy w czasie wojny, po wojnie lub całkiem niedawno - tłumaczyła.

d42cow8

Spacerów ma być łącznie 24

- Udział w nich jest bezpłatny. Trwać będą około dwóch godzin. Najczęściej będą się rozpoczynać o godz. 12. - wyjaśniła odpowiedzialna za promocję wydarzenia Edyta Borkowska.

Spacery poprowadzą: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki), Małgorzata Kuciewicz (architekt), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architekt), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (redaktorka Bryła.pl i Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt) oraz Hubert Trammer (architekt).

Tematem pierwszej, sobotniej wycieczki stanie się "Plac Defilad - przestrzeń do zagospodarowania" (start: przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej).

d42cow8

- Plac Defilad od ponad 25 lat podlega nieustannym mniej lub bardziej trwałym zmianom, wciąż jednak pozostaje przestrzenią niezagospodarowaną i miejscem prowizorycznych rozwiązań. Podczas spaceru socrealistyczna przestrzeń, z główną dominantą Warszawy - Pałacem Kultury i Nauki, zostanie przedstawiona z 60-letniej perspektywy, w czasie której choć pałac został oswojony, to przestrzeń wokół niego niekoniecznie - informuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej "Masław".

Podczas spaceru przywołane będą niezrealizowane plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 r. Uczestnicy przyjrzą się też współczesnemu planowi miejscowemu dotyczącemu zagospodarowania tego terenu.

Daty, godziny rozpoczęcia, lokalizacje i tematy kolejnych spacerów podawane będą m.in. na rozwieszanych w mieście plakatach, na ulotkach i poprzez stronę internetową stowarzyszenia "Masław" .

d42cow8

Spacerom towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny, dotyczący dziedzictwa architektonicznego dzielnicy Śródmieście. Do konkursu zaproszeni zostaną uczestnicy wycieczek, którzy w trakcie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia.(PAP)

Źródło: (PAP)
Przeczytaj też:
d42cow8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42cow8
Więcej tematów