Trwa ładowanie...

Za darmo: Slajdy z Czeczenii

Nie taki Grozny, jak go malują

Za darmo: Slajdy z Czeczenii
d2mhgyw
d2mhgyw

Temu, kto Czeczenię zna jedynie z doniesień prasowych z czasów konfliktu na Północnym Kaukazie, republika kojarzy się przede wszystkim z przemocą: z walką, gwałtem, torturami. Mający znajomych – uchodźców słyszeli zapewne opowieści o ocalonych uciekających w pośpiechu z kraju. O pozostawionych przez nich daleko z tyłu grobach, pożogach i ruinach. Resztę dopowiada zazwyczaj wyobraźnia. Dlatego, w obawie o własne życie, turysta udający się do kaukaskich republik, omija Czeczenię szerokim lukiem. Nie wie jednak co traci.

W najbliższy wtorek Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik opowiedzą o swojej podróży do Czeczenii. Slajdowisko będzie zarazem inauguracją piątego już sezonu slajdowisk podróżniczych Totutotam odbywających się w Sensie Nonsensu. Oprócz zdjęć i opowieści, na gości czeka także otwarcie wystawy fotograficznej "Grozny nie taki groźny".

Życie w Groznym faktycznie jest dalekie od ideału. Tam wciąż nie jest bezpiecznie – dwa tygodnie przed naszym przyjazdem do stolicy Czeczenii, zamachowiec-samobójca wysadził się w tłumie miejscowych policjantów, zabijając dziewięć osób - opowiadają prelegenci - Są to jednak porachunki lokalne: czeczeńsko-czeczeńskie bądź czeczeńsko-rosyjskie. Zagraniczny turysta jest zaś gościem. A gość dla kaukaskich narodów to świętość. Z otwartymi ramionami przyjmuje się go zarówno w domu, jak i w kraju.

Nie pojechaliśmy tam turystycznie. Pojechaliśmy dziennikarsko. O planach rozwoju turystyki w Czeczenii dowiedzieliśmy się będąc na miejscu. I chcemy z Wami tą informacją się podzielić - dodają.

d2mhgyw

Julia Wizowska - dziennikarka, fotografka, podróżniczka, tłumaczka. Publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej" (dodatek reporterski "Duży Format", dodatek warszawski "Gazeta Stołeczna"), "Angorze", „Podróżach” i „Poznaj Świat”. Na antenie Radia WWW w każdą niedzielę współprowadzi audycję podróżniczą "Droga na skróty".

Grzegorz Szymanik - rocznik 1985, dziennikarz i reportażysta Gazety Wyborczej. Reportaże m.in. z Mauretanii, Iranu, Białorusi drukował także w "Polityce", "Znaku" i "Przeglądzie". Współautor książki "Nietutejsi".

Sens Nonsensu, Wileńska 23

9 października (wtorek), godz. 20

d2mhgyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhgyw
Więcej tematów