Trwa ładowanie...

Za darmo: Sinfonia Varsovia na Wielki Tydzień

"Chaconne" i "Stabat Mater" w kościele na Kamionku

Za darmo: Sinfonia Varsovia na Wielki Tydzień
d329rur
d329rur

We wtorek, 26 marca, o godz. 19.30, Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka wystąpi w kościele na Kamionku. W programie koncertu znajdą się „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego i „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Solistami koncertu w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365, będą Marta Boberska (sopran) i Marcin Gadaliński (kontratenor). Wstęp na koncert jest wolny.

Penderecki skomponował Chaconne w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i poświęcił ją Jego pamięci, zamykając ostatecznie całość pisanego w latach 1980–84 Polskiego Requiem. Chaconne jest jedyną czysto instrumentalną częścią Requiem. W najbliższy wtorek usłyszymy pierwotną wersję - na orkiestrę kameralną, choć utwór istnieje również w transkrypcji na skrzypce i wiolonczelę oraz skrzypce i altówkę.

W drugiej części koncertu Sinfonia Varsovia wykona Stabat Mater na sopran, alt, orkiestrę smyczkową i klawesyn - jeden z najbardziej znanych utworów religijnych Pergolesiego. Dzieło powstało w 1736 roku podczas pobytu kompozytora w zakonie franciszkanów w Pozzuoli, w wyjątkowych okolicznościach - Pergolesi walczył wówczas ze śmiertelną chorobą.
Tekst Stabat Mater dolorosa jest jedną z sekwencji wprowadzoną przez Kościół Katolicki, która ukazuje scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Bożą Matkę, dlatego też Stabat Mater Pergolesiego jest dziełem bardzo często wykonywanym w okresie Wielkiego Tygodnia.

d329rur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329rur
Więcej tematów