Trwa ładowanie...

Za darmo: Odkrywanie żydowskiej Pragi

Jutro jednodniowa konferencja naukowa dla miłośników historii Warszawy

Za darmo: Odkrywanie żydowskiej Pragi
d3zxc1w
d3zxc1w

Jutro Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje jednodniową konferencję naukową pt. „Odkrywanie żydowskiej Pragi”. Na konferencji usłyszymy m.in. wspomnienia o żydowskich sąsiadach – z archiwum historii mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, historię Szmula Zbytkowera, od którego nazwiska swoją nazwę wzięły praskie Szmulki czy też opowieść o żydowskim marginesie społecznym na warszawskiej Pradze na począku XIX wieku.

Na stołecznym prawym brzegu Wisły przez długi czas istniało odrębne miasto, zawsze jednak ściśle powiązane z Warszawą. Mieszkańcy Pragi, wśród których było wielu Żydów, aktywnie uczestniczyli w rozwoju tej części miasta, wzbogacając ją swą kulturą. Dziś dzielnica ta – integralna część stolicy – rozwija się dynamicznie i budzi coraz większe zainteresowanie, z uwagi na szczęśliwie zachowaną lokalną specyfikę. Aby dopełnić obrazu wielokulturowej metropolii jaką była Warszawa do wybuchu drugiej wojny światowej, warto odkrywać i popularyzować żydowską przeszłość Pragi - mówią organizatorzy - mamy nadzieję, że nasza konferencja zapoczątkuje systematyczne prace badawcze poświęcone tej tematyce, tak ważnej dla tożsamości współczesnej Warszawy.

6 listopada 2012, godz. 10:00 - 17:30
Miejsce konferencji: sala w "Błękitnym Wieżowcu" przy pl. Bankowym, wejście od ul. Tłomackie
Program konferencji na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego .

d3zxc1w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxc1w
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj