Projekt „Muzeum Dźwięku czyli Orkiestra Niewidzialnych Instrumentów” jest prezentacją piękna i wartości tego co dawne i ludowe, przy pomocy współczesnych, zaawansowanych technologii.
Przez cztery kolejne dni muzycy, wybitne autorytety w dziedzinie muzyki ludowej, wygrywali cały zakres brzmieniowy wybranych do projektu instrumentów ludowych. Zarejestrowana w ten sposób baza dźwięków pozwoliła na stworzenie współczesnych instrumentariów muzycznych.
Efektem prac jest strona internetowa z aplikacjami, które umożliwiają samodzielne granie i komponowanie, jak również seria warsztatów , które zostaną przeprowadzone w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w maju 2013 r., podczas których uczestnicy będą mogli komponować i grać za pomocą sterowników czułych na ruch.
Podczas warsztatów uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – powstanie ORKIESTRA NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? Czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?
Warsztaty odbędą się w Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1).
Uwaga: Nie ma już miejsc na zajęcia dla grup. Są jeszcze miejsca dla osób indywidualnych. Warsztaty zostaną przeprowadzone w dniach: 18.05 w godzinach: 18.00 - 19.30 lub 20.00 - 21.30 (Noc Muzeów) oraz w dniach 25.05 oraz 26.05 w godzinach: 11.00 - 12.30 lub 13.00 - 14.30.
Warsztaty są bezpłatne.
Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.
Więcej: www.instrumentyludowe.pl