RegionalneWarszawaZa darmo: Chopinowskie Koncerty Urodzinowe

Za darmo: Chopinowskie Koncerty Urodzinowe

8 dni muzycznej rozpusty. Podróż przez wszystkie style

Za darmo: Chopinowskie Koncerty Urodzinowe

Gdyby w stolicy nagle pojawił się z wizytą Fryderyk Chopin, na pewno byłby zaskoczony rozmachem uroczystości, jakie organizowane są na jego cześć. Przykładem mogą być chociażby jego urodziny. Ponieważ dokładnie nie wiadomo kiedy nasz kompozytor się urodził (istnieje rozbieżność w zapisach - być może było to 22 lutego, być może 1 marca) parę lat temu postanowiono, że świętować urodziny Chopina należy aż 8 dni. Autor etiudy "rewolucyjnej" ma więc najdłuższe urodziny na świecie.

Możemy je wspólnie świętować wybierając się na organizowany po raz szósty Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina. Co roku muzyka Chopina w czasie festiwalu jest grana w całej Warszawie. Mazurki, polonezy czy walce będzie można usłyszeć nie tylko w głównej sali festiwalowej w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ale też w warszawskich kawiarniach i restauracjach - tych, które zdecydowały się dołączyć do świętowania.

Przy Krakowskim Przedmieściu będzie można posłuchać brzmienia saksofonu i wiolonczeli, a fortepian zagra obok biłgorajskiej suki. Ten miks to przesłanie organizatorów i muzyków, którzy wiedzą, że muzyka Chopina łączy style i zaciera granice.

Podczas urodzinowych koncertów usłyszymy m.in. duet Daniel Johnson i Victor Gutierrez, który otworzy festiwal w jazzowym stylu. Podobnie jak Atom String Quartet, kwartet podbijający najlepsze sceny na świecie. Inauguracyjny dzień zakończy wyjątkowy gość z Brazylii, Luiz Gustavo Carvalho, którego grą zachwyciła się sama Martha Argerich.

Od poniedziałku do piątku publiczność będzie miała wyjątkową okazję wysłuchać występów młodych pianistów z programem, który przygotowują na tegoroczny Konkurs Chopinowski. Kolejny weekend i kolejne niespodzianki. Jazz, czyli Rafał Rokicki Trio, folk i niepokorne Same Suki. A na zakończenie wyjątkowi goście z Litwy – Ewelina Saszenko z zespołem i projektem muzycznym, w którym wyśpiewuje Chopina.

Na koniec – podróż w kosmos z filmem zrealizowanym ze zdjęć NASA. Ścieżką dźwiękową tej podróży będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz kwintetu I Solisti Do Varsavia. Na urodziny jest zaproszony każdy, również najmłodsi – przygotowano dla nich specjalne wydarzenia w dwie festiwalowe niedziele.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Program
22 lutego
16.00 Koncert dla dzieci
17.30 Daniel Johnson/ Victor Gutierrez – duet jazzowy
18.30 Atom String Quartet
20.00 Luis Gustavo Carvalho z towarzyszeniem kwintetu I Solisti di Varsavia

23 – 27 lutego
Cykl prezentujący młodych pianistów, studentów uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do XVII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - w wykonaniu recitale chopinowskie

23 lutego
19.00 Andrzej Wierciński
20.30 Adam Goździewski

24 lutego
19.00 Tomasz Zając
20.30 Maria Wójcik

25 lutego
19.00 Richard Reiprich
20.30 Łukasz Krupiński

26 lutego
19.00 Won Joo Baek
20.30 Maciej Wota

27 lutego
19.00 Sabina Bury
20.30 Edwin Szwajkowski

28 lutego
17.30 Stefan Walczykiewicz
18.00 Radosław Sobczak – recital fortepianowy
19.00 Rafał Rokicki Trio z projektem „Chopin Revisited”
21.00 Nokturn – z udziałem uczestników konkursu chopinowskiego

1 marca
16.00 Koncert dla dzieci
17.30 Same Suki
18.30 Ewelina Saszenko z projektem „Chopin Jazz Inn”. Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Litwy w Polsce.
20.00 Karol Radziwonowicz – koncert połączony z projekcją filmu „Chopin: The Space Concert”, z towarzyszeniem kwintetu I Solisti di Varsavia

Miejsce: Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66, Scena Chopina. Dodatkowe szczegóły oraz opis wydarzeń towarzyszących znajdziemy tutaj

Obraz
za darmokoncerty chopinowskiekoncerty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)