Trwa ładowanie...

Wystawa w hołdzie dla reżysera. Andrzej Wajda w Zamku Królewskim

Niewiele osób wie, że oprócz filmów Andrzej Wajda tworzył m.in. rysunki, akwarele i zdjęcia.

Wystawa w hołdzie dla reżysera. Andrzej Wajda w Zamku Królewskim
do92h7d
do92h7d

Plakaty filmowe, statuetka Oscara oraz cyfrowe pokazy - to tylko kilka z elementów wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie. Od środy będzie można ją oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie .

Przedstawiciele Zamku Królewskiego postanowili wyróżnić reżysera, który zmarł w październiku 2016 roku. Z tej okazji organizują wystawę, która ma być hołdem dla jednego z najbardziej cenionych ludzi w historii polskiego kina. Jak podkreślają organizatorzy, Wajda był bardzo blisko związany z Zamkiem Królewskim, dlatego trudno znaleźć lepsze miejsce na taką ekspozycję.

- Od 2001 r. reżyser uczestniczył w pracach wszystkich trzech kadencji Rady Powierniczej Zamku. Był także darczyńcą Zamku. Warto wspomnieć, że jedna ze scen "Pana Tadeusza" kręcona była na tarasie Sali Balowej Zamku, a kostiumy i elementy scenografii z planu Zemsty pokazane zostały w ramach wystawy czasowej "Zemsta jak okiem sięgnąć" w zamkowej Bibliotece Królewskiej - piszą o Wajdzie organizatorzy wystawy.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w Galerii Wystaw Czasowych na II piętrze Zamku. Znajdą się na niej polskie i zagraniczne plakaty wszystkich filmów Andrzeja Wajdy, a także wypożyczone z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej, których reżyser był laureatem. Są wśród nich m.in. Oscar i Złota Palma.

do92h7d

Dodatkowo będzie też można zobaczyć twórczość plastyczną polskiego reżysera. Niewiele osób wie, że Wajda tworzył rysunki, akwarele i zdjęcia. Po zakończeniu II wojny światowej reżyser studiował bowiem na krakowskiej ASP.

Wystawę będzie można oglądać od środy 21 grudnia 2016 do niedzieli 22 stycznia 2017 roku w godzinach otwarcia Zamku. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Zamek Królewski/Wawalove

(Oprac: Mateusz Ostrzyżek)

do92h7d
do92h7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do92h7d
Więcej tematów