Trwa ładowanie...

Wypraszali z galerii osoby o ciemnym kolorze skóry? Incydent w centrum handlowym

Rasistowskie zachowanie ochroniarzy w warszawskim centrum handlowym?

Wypraszali z galerii osoby o ciemnym kolorze skóry? Incydent w centrum handlowym
d3kaxo7
d3kaxo7

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił na Facebooku niepokojący wpis. Jak informują, na terenie warszawskiego centrum handlowego Galeria Wileńska, miało dojść do ksenofobicznych i rasistowskich zachowań. Według relacji OMZRiK, wypraszano z galerii osoby o odmiennym kolorze skóry. Rzeczniczka Galerii Wileńskiej stanowczo zaprzecza.

Wpis opublikowany został w czwartek. OMZRiK informuje w nim o wydarzeniu, które miało miejsce rano w galerii handlowej przy ul. Targowej. Jak relacjonuje OMZRiK - "ochroniarze w centrum handlowym Galeria Wileńska, na oczach klientów dokonują segregacji rasowej wchodzących osób". - Świadkowie zawiadomili nas że w czwartek ok godziny 11:30 ochroniarze w garniturach przeczesywali korytarze w poszukiwaniu osób o ciemniejszym kolorze skóry. Osoby takie były wypraszane z terenu centrum handlowego, kazano im wychodzić na ulicę i zakazywano ponownego wejścia na teren galerii handlowej - czytamy w internetowym wpisie.

"Zdecydowanym tonem kazał im wynosić się z budynku"

"Jedno z takich zdarzeń, które potwierdzają świadkowie, miało miejsce na pietrze, przed wejściem do sklepu Carrefour. Do spokojnie idącej pary osób o ciemnej karnacji, podszedł ochroniarz (blond włosy, średnia budowa ciała, garnitur) i zdecydowanym tonem kazał im wynosić się z budynku. Zaskoczony mężczyzna oponował, mówiąc po polsku, ale z obcym akcentem. Stwierdził, że przyszedł z żoną na zakupy i nie rozumie, dlaczego zostają wyproszeni z centrum handlowego.

Nieco zmieszany ochroniarz odpowiedział, że on nie wie, dlaczego tak się dzieje. Wypełnia tylko wolę przełożonych, którzy kazali wyrzucać takich, jak oni z centrum handlowego. Obcokrajowcy odwrócili się wtedy i wyszli" - relacjonują przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

d3kaxo7

"Jesteśmy pewni, że zdarzenie zarejestrowano na monitoringu"

"Świadkowie twierdzą, że całe zdarzenie miało dynamiczny przebieg i osoby te rozmawiając przemieszczały się na piętrze tuż przed schodami ruchomymi, w kierunku ul. Targowej. Jesteśmy pewni, że zdarzenie to zostało zarejestrowane na monitoringu. Obcokrajowcy byli ubrani w sportowe ubrania, mieli nakrycia głowy, łatwo będzie całą sytuację odnaleźć na monitoringu.

Oczekujemy, że zarówno dyrekcja centrum handlowego jak też firma ochroniarska, udzieli nam szczegółowych wyjaśnień dotyczących tej oraz innych sytuacji, w których dyskryminowano osoby o ciemniejszym kolorze skóry. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co wydarzyło się w centrum handlowym, tym bardziej, że z informacji jakich udzielał pracownik firmy ochroniarskiej, to nie był jednorazowy wybryk, ale jego szefostwo ustaliło stałe zasady segregacji rasowej obowiązujące na terenie galerii handlowej. Prosimy wszystkie osoby które z pobudek rasistowskich zostały wyrzucone z tego lub innych centrów handlowych, o zgłaszanie się do naszego ośrodka - apelują na Facebooku przedstawiciele OMZRiK

"Taka sytuacja nie miała miejsca"

Przedstawiciele centrum handlowego Galeria Wileńska zaprzeczają, jakoby taki fakt miał miejsce. „Stanowczo oświadczamy, że na terenie naszej galerii taka sytuacja nie miała miejsca i w żadnym wypadku nie ma naszego przyzwolenia na opisane zachowania”. Ponadto rzecznik zaznacza, że monitoring został sprawdzony i nie potwierdził zaistniałej sytuacji" - napisała w przesłanym nam oświadczeniu Monika Lewczuk-Kuropaś.

Źródło: (WawaLove.pl/Facebook)

d3kaxo7
d3kaxo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kaxo7
Więcej tematów