RegionalneWarszawaWydano już prawie 90 tys. Kart Warszawiaka!

Wydano już prawie 90 tys. Kart Warszawiaka!

ZTM uruchamia dodatkowe terminy pracy WOM-ów i POP-ów. Odpowiada też na niektóre pytania

Wydano już prawie 90 tys. Kart Warszawiaka!

Do tej pory złożonych zostało ok. 207 tys. wniosków o Kartę Warszawiaka . Z tego ok. 117 tys. przez Internet, ok. 51 tys. w Punktach Obsługi Pasażerów a ok. 36 tys. w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic. Wydanych zostało do tej pory ok. 89 tys. hologramów. Ponadto, ok. 100 tys. już jest gotowych do odbioru.

Jak wyliczył ZTM , w grudniu średni czas odbioru hologramu wynosił ok. 15-30 minut (w zależności od pory dnia i miejsca). Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjnie POP-y: Ratusz Arsenał i Centrum. Uruchomiono tam dodatkowe punkty tylko do obsługi wniosków o Kartę Warszawiaka: Centrum 3 (w pomieszczeniu obok POP Centrum 2) i Ratusz Arsenał (przy północnym wyjściu ze stacji metra). Ponadto od 9 stycznia funkcjonuje dodatkowy punkt, w siedzibie ZTM przy ul. Żelaznej 61, w którym obsługiwane są tzw. „trudne przypadki” - tam mogą zgłosić się osoby, których wnioski nie mogły zostać rozpatrzone pozytywnie i które nie zgadzają się z decyzją. Odwołanie od decyzji w przypadku negatywnej weryfikacji można złożyć w każdym POP-ie, natomiast rozpatrywane są one tylko przy ul. Żelaznej.

Od 3 grudnia ruszył specjalny adres internetowy taryfa@ztm.waw.pl. Tam można zadawać pytania. Na stronie internetowej ZTM uruchomiona została 3 grudnia również specjalna zakładka zawierająca wszystkie informacje na temat Karty Warszawiaka. Na stronie publikowane są również sukcesywnie dodatkowe informacje w odpowiedzi na najczęstsze pytania i problemy zgłaszane przez pasażerów.

POP ZTM są także uruchamiane w soboty i niedziele. W soboty pracują: Centrum 1 i Lotnisko – w godz. 7.00 – 20.00, Służew – w godz. 8.00 – 17.00, Ratusz-Arsenał - w godz. 8:00 – 17:00, Młociny – w godz. 8.00 – 17.00, Centrum 2 – w godz. 8.00 – 17.00, Centrum 3 – w godz. 10.00 – 17.00, Świętokrzyska – w godz. 8.00 – 17.00, Pl. Wilsona – w godz. 8.00 – 17.00. W niedziele czynne są: Centrum 1 – w godz. 10.00 – 17.00, Ratusz-Arsenał – w godz. 10.00 – 17.00; Lotnisko – w godz. 7.00 – 20.00. ZTM jest przygotowany na to by pracować dłużej, dostosowując się do potrzeb pasażerów.

Dodatkowo WOM-y czynne będą w soboty 18 i 25 stycznia by warszawiacy mogli w nich odebrać wtedy hologramy.

Częste są niestety przypadki pasażerów składających wniosek, którzy nie spełniają wymogów określonych w uchwale. Wiele osób nieprawidłowo interpretuje zapisy uchwały. Z listy osób, których dane zostały negatywnie zweryfikowane, znaczna większość nie mieszka w Warszawie! Mieszkańcy gmin powiatu warszawskiego zachodniego (gminy Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Izabelin, Leszno, Błonie, Kampinos) choć rozliczają się z podatku w urzędzie skarbowym znajdującym się fizycznie w Warszawie, nie przekazują swoich podatków na rzecz stolicy a gmin, w których mieszkają. Jednak chcą korzystać z uprawnień wynikających z Karty Warszawiaka. Są także niestety przypadki składania wniosków przez osoby, które są w pełni świadome tego, że Karta Warszawiaka im nie przysługuje. Z rozmów z takimi osobami wynika, że robią to myśląc, że „może się uda”.

Do tej pory negatywnie zostało zweryfikowanych tylko ok. 2 tys. osób (liczba złożonych wniosków to ponad. 200 tys.). Cała procedura otrzymania hologramu trwa ok. dwóch tygodni, a w przypadku podwójnej weryfikacji przez ZTM do 30 dni.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)