Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?
Wybory prezydenckie w tym roku są nieco inne, niż zawsze. Poza tradycyjnym sposobem głosowania w lokalach, chętni mogą wziąć udział w wyborach korespondencyjnych. Kto i jak może to zrobić?
Już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca wybierzemy prezydenta Polski. Lokale wyborcze będą otwarte, jak co roku, w godzinach 7:00-21:00. Jednak tym razem nie wszyscy ci, którzy zechcą skorzystać z prawa do głosowania, udadzą się do urn. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną jest możliwe głosowanie korespondencyjne.
Taki rodzaj głosowania był dostępny już wcześniej – dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale ze względu na pandemię koronawirusa, udział w głosowaniu bez wychodzenia z domu, może wziąć każda osoba, która zgłosi taką chęć.
Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować korespondencyjnie?
O zamiarze głosowania korespondencyjnego należy powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy, w której figurujemy w spisie wyborców lub korzystając z platformy e-PUAP.
Osoby chętne do skorzystania z możliwości głosowania korespondencyjnego powinny były zgłosić taki wniosek do wtorku, 16 czerwca. Natomiast maksymalnie do piątku, 26 czerwca należało wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej, należącej do Poczty Polskiej. Ważne, aby koperta ta znalazła się w skrzynce, zlokalizowanej na terenie gminy, gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Kopertę tę można było również dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby – do odpowiedniego urzędu gminy.
Każda osoba, która prawidłowo zgłosiła się do głosowania korespondencyjnego, otrzymała do 23 czerwca na swój adres zameldowania pakiet wyborczy.
Co zawiera pakiet wyborczy?
W pakiecie wyborczym znajdziemy:
- kartę do głosowania
- kopertę na kartę do głosowania
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
- instrukcję głosowania
- kopertę zwrotną.
Aby oddać w ten sposób ważny głos, podobnie jak w głosowaniu tradycyjnym, należy zaznaczyć na karcie "X" w kratce obok nazwiska kandydata, którego wybieramy. Jest możliwość wyboru tylko jednego kandydata, postawienie więcej niż jednego znaku „X”, jest równoznaczne z oddaniem głosu nieważnego.
Kopertę z wypełnioną kartą do głosowania należało zakleić i wypełnić oświadczenie o tajnym głosowaniu, podając tam swoje imię, nazwisko, numer pesel oraz składając podpis.
Tak przygotowany dokument musiał następnie znaleźć się w specjalnej kopercie zwrotnej – zaklejonej, na której to umieściliśmy na sam koniec adres wraz z numerem naszej komisji wyborczej.