Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne – instrukcja. Wybory 2020

W tym roku wybory prezydenckie odbędą się w sposób tradycyjny, poprzez głosowanie w lokalach wyborczych, a także dla chętnych – w formie korespondencyjnej. Kto może głosować korespondencyjnie? I jak to zrobić?

Głosowanie korespondencyjne – instrukcja. Wybory 2020Źródło: Getty Images
d2rq3v0
d2rq3v0

Kto może głosować korespondencyjnie?

W wyborach prezydenckich 2020, które odbędą się 28 czerwca, głosować korespondencyjnie mogą wszyscy wyborcy, którzy zgłoszą wcześniej chęć głosowania korespondencyjnego.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musi zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców lub drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP. Wyborca ma na to czas do 16 czerwca.

Osoby, które podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Jeśli natomiast zaczęliby kwarantannę po tym terminie, mają czas na zgłoszenie najpóźniej do piątku 26 czerwca.

d2rq3v0

Osoby przebywające za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszają konsulowi do 15 czerwca.

Głosowanie korespondencyjne – podstawowe zasady

Przed dniem wyborów każdy uprawniony do głosowania otrzyma na swój adres zameldowania pakiet wyborczy. Pakiety wyborcze zostaną dostarczone do 23 czerwca, a w przypadku osób podlegających kwarantannie, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego po 16 czerwca - do 26 czerwca.

Pakiet wyborczy będzie zawierał:
- kartę do głosowania
- kopertę na kartę do głosowania
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
- instrukcję głosowania
- kopertę zwrotną.

Głosowanie korespondencyjne – jak głosować?

Na karcie do głosowania należy zaznaczyć znakiem „X” tylko jednego kandydata. Postawienie znaku „X” przy kilku nazwiskach lub niepostawienie go w ogóle, jest równoznaczne z oddaniem nieważnego głosu. Wypełnioną kartę do głosowania trzeba umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić.

d2rq3v0

Następnie należy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisując swoje imię, nazwisko, numer PESEL i opatrując je własnoręcznym podpisem.

Oświadczenie wraz z zaklejoną kopertą zawierającą kartę do głosowanie należy umieścić w kopercie zwrotnej, którą również trzeba zakleić. Na kopercie zwrotnej umieszczamy natomiast adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz wideo: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Balcerowicz odpowiada na pytanie o to, na kogo zagłosuje

d2rq3v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rq3v0
Więcej tematów