Trwa ładowanie...

Wrzucili do lokalu granaty dymne!

Atak na widzów seansu, jaki odbywał się w siedzibie Krytyki Politycznej

Wrzucili do lokalu granaty dymne!
dnkysi9
dnkysi9

Jak poinformowali uczestnicy zdarzenia, podczas seansu filmowego w redakcji Krytyki Politycznej (przy Foksal), do pomieszczenia został wrzucony został ładunek dymny. Wszyscy bezpiecznie opuścili lokal wyjściem ewakuacyjny i nikomu nic się nie stało. Wezwana na miejsce straż pożarna znalazła dwa granaty dymne. Jeden nie został odpalony. Oba zostały zabezpieczone przez policję .

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem. Wiele wskazuje na to, że atak miał charakter homofobiczny. Specjalne oświadczenie wystosowała już Kampania Przeciw Homofobii.

Oświadczenie Kampanii Przeciw Homofobii w sprawie homofobicznego ataku w siedzibie Krytyki Politycznej__

W trakcie dzisiejszego pokazu filmu w ramach klubu filmowego LGBT w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej i spotkania z członkiem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii - Lechem Uliaszem nieznani sprawcy wrzucili do pomieszczenia, w którym odbywała się projekcja 2 granaty dymne. Spotkanie dotyczyło rodzin LGBT, a Lech Uliasz miał uczestniczyć w dyskusji jako ojciec tworzący nieheteronormatywną rodzinę.

dnkysi9

Zdarzenie to jest jednym z wielu incydentów motywowanych nienawiścią w ostatnim roku. Kampania Przeciw Homofobii wyraża głębokie zaniepokojenie obserwowaną eskalacją przemocy i wzrastającą liczbą incydentów o charakterze ksenofobicznym i homofobicznym. Brak poważnego traktowania tego rodzaju przestępstw przez aparat władzy powoduje poczucie bezkarności wśród sprawców oraz poczucie zastraszenia i bezsilności w społeczeństwie. Bagatelizowanie tego typu sytuacji prowadzi do realnego zagrożenia życia osób należących do mniejszości społecznych, których ochrona jest obowiązkiem służb porządkowych.

Mimo coraz większej liczby przestępstw motywowanych uprzedzeniami, tylko część z nich spotyka się z adekwatnymi krokami ze strony organów ścigania zmierzającymi do wykrycia sprawców i ich ukarania. Kodeks Karny nie uwzględnia bowiem homofobii jako motywacji przestępstwa z nienawiści. Niedawno Prokurator Generalny powołał sieć prokuratorów śledczych, którzy mają się zajmować tylko przestępstwami z nienawiści, nie jest jednak jednoznaczne że będą zajmować się przestępstwami homofobicznymi (...)

Apelujemy do przedstawicieli władzy o wyraźny sprzeciw wobec przestępstw motywowanych nienawiścią i podjęcie korków legislacyjnych w celu uwzględnienia w Kodeksie Karnym homofobii jako przesłanki tego typu przestępstw. Zanim będzie za późno. Więcej na stronie KPH.

"Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale zagrożenie było jak najbardziej realne. Ludzie byli przerażeni i wszyscy rzucili się do drzwi w jednym momencie. Liczę na to, że warszawska prokuratura zajmie się tym należycie, tzn. jako przestępstwem z nienawiści."- powiedział Leszek Uliasz, członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.

dnkysi9

W ciemności łatwo o wywołanie paniki. W momencie, kiedy słyszy się słowo: „bomba”, a oczy i gardło zaczyna szczypać dym, kiedy nie widać na wyciągnięcie ręki, bardzo łatwo o stratowanie kogoś, zemdlenie i inne nieprzewidywalne konsekwencje paniki. - zwraca uwagę redakcja Krytyki Politycznej i dodaje: To nie są niewinne incydenty. Jest ich coraz więcej i znamy je ze wszystkich naszych siedzib warszawskich i pozawarszawskich. Któryś naprawdę może skończyć się tragicznie. Wtedy rzucający w nas, a także ich kibice z trybun internetu, które dziś wyśmiewają przestraszonych, będą mieli dokładnie te same powody do śmiechu, co i teraz. To, że się nic nikomu nie stało, naprawdę nie znaczy, że nie mogło. Warto się opanować, zanim zdarzy się coś nieodwracalnego.

dnkysi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnkysi9
Więcej tematów