Trwa ładowanie...

Wojewoda wstrzymuje bezpłatną sterylizację psów i kotów na terenie Warszawy

Zdzisław Sipiera stwierdził, że miasto przekroczyło swoje kompetencje i tym samym wstrzymał wykonanie uchwały rady Warszawy.

Wojewoda wstrzymuje bezpłatną sterylizację psów i kotów na terenie Warszawy
d1mjxk2
d1mjxk2

Władze miasta nie mogą dalej prowadzić programu bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Nieważność uchwały rady miasta stwierdził wojewoda mazowiecki. Ratusz zapowiada wystapienie na drogę sądową w tej sprawie.

Przekroczenie swoich kompetencji, zarzucił warszawskim radnym wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości urzędnik przeprowadził postępowanie nadzorcze, po czym stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Warszawy" - informuje tvnwarszawa. Chodzi konkretnie o zapis dotyczący prowadzenia darmowej sterylizacji i kastracji zwierząt. Według wojewody, ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza finansowanie takich zabiegów przez gminy wyłącznie wobec zwierząt bezdomnych.

Veto wojewody

"Ustawa przewiduje jedynie obligatoryjną sterylizację i kastrację w schroniskach da zwierząt. Brak jest jednak przepisu regulującego kwestię zasad dofinansowania określonych zabiegów na rzecz właścicieli zwierząt. Zatem z unormowań zawartych w ustawie wynika, że gmina mogła jedynie uregulować wysokość środków finansowych na realizację programu poprzez kastrację bądź sterylizację, ale wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych, a nie do tych posiadających właścicieli” – czytamy w dokumencie cytowanym przez tvnwarszawa.

Sipiera stwierdził, że miasto przekroczyło swoje kompetencje i tym samym wstrzymał wykonanie uchwały rady Warszawy. Pomimo tego, że - jak mówią - być może "cel wprowadzanych uregulowań jest słuszny". Wojewoda powołał się na trzy wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które orzekały w podobnych przypadkach.

Ratusz odwoła sie od decyzji

Władze Warszawy nie zamierzają jednak ustępować. - Zakładamy, że jeżeli ustawa nie zakazuje czegoś wprost to jest to dopuszczalne - mówi tvnwarszawa Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza. - Tą akcją wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Kastracja i sterylizacja pozwala ograniczyć problem bezdomności zwierząt. Te zabiegi są dość drogie, nie każdego na nie stać, dlatego cieszyły się dużym - dodaje Demiańczuk. Jeśli odwołanie w sądzie przyniesie pozytywny skutek, wówczas władze Warszawy postanowi zapewne wznowić akcję.

d1mjxk2

W 2015 roku zabiegom sterylizacji poddano przeszło 1000 zwierzaków, zarówno kotek, jak i suczek. Natomiast kastrację przeprowadzono u ponad 300 kocurów i blisko 350 psów. Akcja trwa od 2012 roku. Zabiegom poddano blisko 5 tysięcy zwierząt.

Źródło: (tvnwarszawa)

d1mjxk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjxk2
Więcej tematów