Trwa ładowanie...

Wiesław Myśliwski Warszawskim Twórcą 2014

Autor "Traktatu o łuskaniu fasoli" czy "Widnokręgu" otrzymał wczoraj Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Kto jeszcze został wyróżniony?

Wiesław Myśliwski Warszawskim Twórcą 2014
d26kmx4
d26kmx4

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej edycji przyznawana jest od 2008 roku. Jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w okresie międzywojnia. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław. śród nagrodzonych możemy znaleźć Leopolda Staffa, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Polę Gojawiczyńską czy Marię Kuncewiczową.

Kandydatów czytelnicy, ale także wydawcy, księgarze i bibliotekarze. Wiesław Myśliwski otrzymał wczoraj wieczorem Nagrodę Literacką w kategorii "warszawski twórca". Wyróżniono też Ignacego Karpowicza, Tadeusza Dąbrowskiego, Joannę Rolińską, Przemysława Zechterowicza i Emilię Dziubak.**

Tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali już wcześniej m.in. Janusz Tazbir, Janusz Głowacki i Tadeusz Konwicki. Wysokość nagrody to aż 100 tys. zł. Inni laureaci otrzymują po 20 tys. zł. Jest to najwyższa nagroda w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd.

Nagrody przyznawano aż w pięciu kategoriach, obok tytułu Warszawskiego Twórcy są to: proza, poezja, książka dla dzieci oraz edycja warszawska. Uhonorowano Ignacego Karpowicza za powieść "Ości". W kategorii poetyckiej nagrodę otrzymał Tadeusz Dąbrowski za "Pomiędzy", nagrodę dla najlepszej książki dla dzieci otrzymali Przemysław Zechterowicz i Emilia Dziubak (ilustracje) za książkę "Proszę mnie przytulić", natomiast lureatem nagrody w kategorii "edycja warszawska" została Joanna Rolińska za "Rozmowy o dzieciństwie".

d26kmx4

Wiesław Myśliwski to prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy i redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Jest m.in. autorem książek m.in. "Kamień na kamieniu", "Drzewo", "Widnokrąg", "Requiem dla gospodyni', Traktat o łuskaniu fasoli" czy wydanej w 2013 roku powieści "Ostatnie rozdanie".

d26kmx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26kmx4
Więcej tematów