Wierni wyruszyli na Jasną Górę
Będą wędrować przez około dziesięć dni. Warszawiacy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu.
Dziś z Warszawy wyruszyły pierwsze grupy wiernych, które przez najbliższe dni będą pielgrzymowały na Jasną Górę. Mają do przebycia ponad 240 km. Pokonując je na własnych nogach dotrą do Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie.
Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana matką polskich pielgrzymek to najliczniejsza grupa pątników ze stolicy. Po raz pierwszy w 1711 roku z Warszawy wyruszyli członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się rok 1792, kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.
Od samego początku trasa przemarszu pozostaje niezmieniona. Przez dziewięć dni wierni z WPP przemierzają ponad 240 km, które wiodą przez mniejsze miejscowości. Warszawscy pielgrzymi odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna. 14-go sierpnia dotrą do sanktuarium na Jasnej Górze. Tam, następnego dnia odbywają się uroczystości z udziałem wszystkich pielgrzymek.
"Motto tegorocznej pielgrzymki brzmi: Rodzina Ikoną Boga. Pragniemy w sposób szczególny polecać Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej sprawy i problemy rodzin. W obliczu różnych zagrożeń chcemy odkrywać rodzinę w zbawczym zamyśle Boga i nauce kościoła. (...) Pragnę Was zaprosić na pątniczy szlak, abyśmy we wspólnocie rodziny pielgrzymkowej uczyli się stawać Rodziną, która jest obrazem Boga" - w oficjalnym liście pisze kierownik 304 WPP o. Marek Tomczyk.
Większość pielgrzymów weźmie udział w piątkowych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. Jest ono obchodzone od V wieku i należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.
Utrudnienia w ruchu
Warszawiacy w najbliższych dniach muszą przygotować się na zmiany i utrudnienia w ruchu, które są związane z wymarszem stołecznych pielgrzymek.
1) W dniu 05.08:
- od godz. 7:00 do godz. ok. 10:00 Warszawska Akademicka Pielgrzymka na Jasną Górę ulicami: pl. Zamkowy – Senatorska – Elektoralna – Chłodna – Żelazna – al. Solidarności – Leszno – Górczewska,
- od godz. 7:30 Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę ulicami: Deotymy – Elekcyjna – Batalionu Parasol – Olbrachta – Stroma – Strąkowa – Oświatowa – Człuchowska – Świetlików – Słomiana – Okrętowa – Sternicza – Lazurowa - Szeligowska,
- od godz. 8:30 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę ulicami: Rodziewiczówny – Ostrobramska – Płowiecka – Trakt Lubelski – Wał Miedzeszyński.
2) W dniu 06.08:
- od godz. 7:15 Warszawska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy ulicami: Podwale – Senatorska – Chłodna – Towarowa – pl. Zawiszy – Grójecka – al. Krakowska,
- od godz. 7:15 do godz. 13:00 Warszawska Akademicka Piesza Pielgrzymka do Częstochowy ulicami: Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – al. Rzeczypospolitej – Hlonda – Orszady – Kokosowa – Nowoursynowska – Rosoła – Relaksowa.
Na wyżej wymienionych trasach w czasie przejścia pielgrzymek mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej.