Trwa ładowanie...

Wiemy, dlaczego pęka bruk na Krakowskim Przedmieściu. Przez "zły materiał"

Urzędnicy rozwiązali zagadkę i poznali przyczyny pękania granitowej nawierzchni.

Wiemy, dlaczego pęka bruk na Krakowskim Przedmieściu. Przez "zły materiał"
d1g1ydn
d1g1ydn

Zarząd Dróg Miejskich zna już wyniki ekspertyzy, która ujawnia przyczyny pękającego bruku na Krakowskim Przedmieściu. Miejscami granitowa nawierzchnia tej ulicy jest w fatalnym stanie.

Najbardziej reprezentacyjny deptak Warszawy udostępniono mieszkańcom 8 lat temu. Od tamtego czasu nawierzchnia ulicy systematycznie pęka i się kruszy, głównie pod naporem przejeżdżających autobusów. Doraźne naprawy nie przynosiły żadnych rezultatów. W końcu ZDM postanowił zlecić przeprowadzenie ekspertyzy Instytutowi Badawczemu Dróg i Mostów. Jej wyniki są już znane.

Okazuje się, że do pęknięć granitowej nawierzchni przyczynia się niewłaściwy materiał, który łączy bruk z podbudową. Ten materiał to mieszanina cementu z piaskiem. - Takie spoinowanie łatwo się wypłukiwało. Granit zaczął się ruszać, a potem pod naporem pojazdów, głównie autobusów, pękał - mówi "Gazecie Wyborczej" Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich .

Według ekspertów do połączenia bruku z podbudową powinny zostać użyte materiały żywiczne. W tym roku przy zastosowaniu tych materiałów ma być wyremontowany najbardziej zniszczony fragment Krakowskiego Przedmieścia na wysokości przystanków przy Uniwersytecie Warszawskim. W przyszłym roku ZDM planuje objąć remontem pozostałe zniszczone odcinki.

Miodowa od nowa

Ekspertyzy pomogły też ustalić, jaki materiał będzie najlepszy do przebudowy ul. Miodowej . Ostatecznie podjęto decyzję, że będzie to kamień. Ma być on układany w technologii zalecanej dla Krakowskiego Przedmieścia, dzięki czemu nawierzchnia ulicy nie powinna się niszczyć.

d1g1ydn

W ramach generalnego remontu na Miodowej powstaną też nowe chodniki oraz ławki. Zieleń miejska ma być umieszczona w donicach, bo zdaniem ZDM pod ziemią jest zbyt dużo instalacji. Przebudowa Miodowej ma się rozpocząć w lipcu, a jej zakończenie przewidywane jest na jesieni.

Źródło: Gazeta Wyborcza/Wawalove.pl

d1g1ydn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g1ydn
Więcej tematów