RegionalneWarszawaWielokulturowa Warszawa trafi na mural

Wielokulturowa Warszawa trafi na mural

Jutro rusza akcja malowania wyjątkowego muralu na Muranowie

Wielokulturowa Warszawa trafi na mural

Mural powstanie na bramie kamienicy mieszczącej się przy ul. Nowolipki 2a pod okiem duetu artystycznego - Anny Koźbiel i Adama Walasa. Malowanie odbędzie się w jutro w godz. 11.00 - 17.00. Organizatorzy zapewniają farby, narzędzia, rękawiczki i maseczki.

Warszawa nie jest tak wielokulturowa jak Londyn, Berlin czy Paryż. A jednak z roku na rok przybywa tu migrantów z różnych stron Europy i świata. Symbolem tej rodzącej się w stolicy różnorodności etnicznej może stać się mural, który powstanie na Muranowie z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych, Stowarzyszenia „Stacja Muranów” oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Nowolipki 2.

- Warszawa staje się miastem, w którym mieszka i pracuje coraz więcej cudzoziemców. Tu krzyżują się ścieżki ludzi z najdalszych zakątków Polski i świata. Chcieliśmy ten proces uwiecznić w przestrzeni miejskiej. Stąd pomysł na mural, który jednocześnie jest ukłonem wobec cudzoziemskich mieszkańców Warszawy – wyjaśniają organizatorzy akcji z Instytutu Spraw Publicznych.

Mural został zaprojektowany przez duet artystyczny - Anna Koźbiel i Adam Walas. Artyści są autorami takich muranowskich prac jak: „Stacja Pomarańczarka”, „Kobiety Muranowa”, „Ludwik Zamenhof” i „Bohdan Lachert”. Wspólnie od 2011 roku malują murale zwracając dużą uwagę na kontekst przestrzenny i historyczny miejsca. Często wykonują je dla organizacji pozarządowych i instytucji kulturalnych, takich jak: Stacja Muranów, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Spraw Publicznych czy Warszawska Szkoła Filmowa. Mural na Muranowie będzie przedstawiał portrety nowych mieszkańców stolicy, reprezentujących różne kultury i pochodzących z różnych krajów. Zostanie namalowany w konwencji rysunku komiksowego i zajmie lewą i prawą strony bramy kamienicy mieszczącej się przy ul. Nowolipki 2a.

Oficjalne dane wskazują, że w Warszawie mieszka kilkadziesiąt tysięcy migrantów, głównie obywateli Wietnamu, Chin, Rosji, Ukrainy, Turcji, Białorusi czy Indii. Dodatkowo z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że mamy do czynienia z coraz silniejszą koncentracją migrantów w różnych dzielnicach Warszawy, takich jak Ochota czy Szczęśliwice, oraz okalających Warszawę gminach, takich jak Raszyn czy Lesznowola. Badania wskazują też na coraz lepiej integrującą się społeczność wietnamską, indyjską czy turecką zamieszkującą podwarszawski Raszyn i Ochotę.

Obraz
kamienicamuralwielokulturowość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)