Trwa ładowanie...

Wiedźmy w metrze, życzenia dla Szydło i Ściana Furii. Kobiety znów wyjdą na ulice [MAPA STRAJKU]

Będzie powtórka z „Czarnego Protestu”?

Wiedźmy w metrze, życzenia dla Szydło i Ściana Furii. Kobiety znów wyjdą na ulice [MAPA STRAJKU]
d452b6g
d452b6g

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejną ogólnoświatową manifestację , która ma na celu "*powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat****". Powtórka z "Czarnego Protestu" ma odbyć się 8 marca, a jej finał ma mieć miejsce na placu Konstytucji. -****W dniu naszego święta zademonstrujmy kobiecą Solidarność! - zapowiadają organizatorki wydarzenia.*

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą.

Jak zaprotestują kobiety 8 marca? Wśród pomysłów organizatorów Międzynarodowego Strajku Kobiet pojawiły się takie propozycje jak: strajk totalny (zaprzestanie pracy oraz wykonywania pracy w domu) czy strajk czasowy (zaprzestanie pracy na 1-2 godziny). Nieodzownym elementem protestujących ma znów być czarny ubiór, czarne elementy ubioru, wstążeczki, znaczki. Organizatorzy zapowiadają również bojkot firm "posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć". Możliwe, że dojdzie również do blokady dróg.

Wiedźmy w metrze (i nie tylko)

W stolicy obchody Międzynarodowego Strajku Kobiet rozpoczną się od pikiety "Wiedźmy w Warszawie", która wystartuje o godzinie 8:30. Początkowo organizatorki miały przedstawić swoje postulaty dotyczące praw kobiet w Polsce i na świecie podczas podróży w metrze . Plany zmieniono.

d452b6g

- Aktywność Wiedźm i Wiedunów 8 marca polega na tym, że poruszamy się w przestrzeni publicznej jak każdego dnia (w metrze, innych środkach komunikacji) z jednym małym wyjątkiem – czytamy na stronie wydarzenia. Organizatorki tłumaczą, że na ubraniu „wiedźmowym” zostaną umieszczone postulaty Międzynarodowego Strajku Kobiet, dostępne m.in. na wydarzeniu na Facebooku. Można zrobić nadruk na koszulkach, piance, czy napis na zwykłej tekturze na sznurku.

- Wiedźmy dobrze wiedzą, że swoich praw kobiety nie dostały w prezencie za dobre zachowanie, ale że musiały o nie walczyć przez pokolenia. I że prawa raz dane muszą być pilnowane. Nie można ich zostawić bez dozoru i opieki – przekonują organizatorki.

Goździk dla Szydło

Co więcej, 8 marca strajkujący przekażą premier Beacie Szydło nie tylko okolicznościowe życzenia, lecz również listę pytań dotyczących działań rządu wobec kobiet oraz wezwanie do debaty z organizacjami i ruchami społecznymi zajmującymi się prawami kobiet: w tym tymi specjalizującymi się w pomocy ofiarom przemocy domowej, prawami reprodukcyjnymi, edukacją seksualną czy edukacją obywatelską.

d452b6g

- Oczywiście goździk też będzie. Oraz stosowne upominki – zapowiadają organizatorzy wydarzenia i dodają, że „może oczywiście się zdarzyć, że w Kancelarii Premiera nie zastaniemy najważniejszej osoby, bo będzie ona tego dnia uczestniczyć w Międzynarodowym Strajku Kobiet”.

Ściana Furii na Nowogrodzkiej

Podczas ubiegłorocznego Czarnego Protestu uczestniczki strajku stworzyły tzw. Ścianę Furii przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej. Uczestnicy protestu trzymali transparenty z napisami, m.in.: "Kobieta to nie inkubator", "Moje ciało, moja sprawa", "Edukacja i antykoncepcja zamiast zakazów".

Tym razem we współpracy z artystkami i artystami uczestnicy manifestacji stworzą duże graffiti z życzeniami.

d452b6g

- Będzie pięknie. Chcemy Was do czynnego uczestnictwa w tej akcji, dokładnie tak jak poprzednim razem. Wierzymy, że wspólne wyrażanie złości i innych emocji w solidarny sposób to najlepszy prezent na Dzień Kobiet, jaki możemy sobie dać – czytamy na stronie wydarzenia.

- Zmalujemy im taką Czarną Środę, że będzie im się po nocach śniło na długo po utracie władzy... – dodają organizatorzy marcowego strajku.

Finał na placu Konstytucji

O godzinie 18.00 - ogólnoświatowa godzina K - uczestnicy Międzynarodowego Strajku Kobiet pokażą "czerwoną kartkę rządzącym" - Zrobimy taki hałas jakiego jeszcze to miasto nie słyszało! Weźcie pokrywki, chochle, patelnie i wszystko co pomoże wam wyzwolić swoją energię. To będzie demonstracja naszej siły i okazja żeby wyrzucić z siebie całą złość jaka jest w nas! - czytamy na jednym z portali społecznościowych.

d452b6g

Program Międzynarodowego Strajku Kobiet będzie uzupełniany na bieżąco. Na terenie Polski protest odbędzie się w takich miastach jak: Białystok, Elbląg, Gdańsk, Jelenia Góra, Katowice, Koszalin, Kraków i wiele innych.

d452b6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d452b6g
Więcej tematów