Trwa ładowanie...

Warszawskie pomniki do remontu!

Prawie 1,5 mln złotych wyda miasto na remont tylko czterech monumentów

Warszawskie pomniki do remontu!
d2khyxe
d2khyxe

Syrenka, pomnik saperów, kardynała Wyszyńskiego i Juliusza Słowackiego - te cztery pomniki zostaną wyremontowane w 2015 roku.

Już w kwietniu ruszą prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta . Pomnik na czas remontu nie zostanie jednak zasłonięty. Jak wyjaśniła WawaLove.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza, Syrenka to nie tylko monument, ale także fontanna. I to właśnie system odpowiedzialny za dostarczanie wody do niecki pod cokołem będzie modernizowany. Sam pomnik jest w dobrym stanie, zostaną wymienione w nim pompy i filtry, woda zostanie ujęta w obieg zamknięty, wymienione będzie sterowanie z oprogramowaniem i okablowaniem. Syrenka Warszawska stojąca na rynku jest kopią rzeźby Konstantego Hegla z 1855 r. Oryginał, by uchronić go przed ciągle powtarzającymi się dewastacjami od 2008 r. znajduje się w Muzeum Warszawy.**

W maju duży remont rozpocznie się wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym. Jak informuje Ratusz, zostanie zdemontowany podest, naprawiona podbudowa betonowa i poprawiony kąt spadku odprowadzającego wodę. Po tych pracach podest będzie ułożony na nowo. Konserwacji wymaga także cokół i sama rzeźba - zostaną oczyszczone z kurzu i brudu. Spękane płyty cokołu będą naprawione lub wymienione na nowe. Sprawdzona i ewentualnie poprawiona zostanie stabilność mocowania liter. Patyna na pomniku wieszcza będzie uzupełniona a powierzchnia zabezpieczona i wypolerowana. Pomnik Juliusz Słowackiego to dzieło Edwarda Wittiga z 1932 roku. Odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001.

Monumentalny pomnik Chwały Saperom składa się w wielu elementów. Odnowieniu podczas rozpoczynającego się w czerwcu remontu przejdą kamienne elementy przy pomniku, figura sapera, pylony, płaskorzeźby i tablice inskrypcyjne. Części kamienne zostaną odsolone, oczyszczone z graffiti i zaimpregnowane przed kolejnymi rysunkami. Rzeźba żołnierza zostanie oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Pylony przejdą czyszczenie a brązowe płaskorzeźby zostaną zakonserwowane antykorozyjnie. Tablice z inskrypcjami będą oczyszczone i wypolerowane. Pomnik dłuta Stanisława Kulona znajduje się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, ustawiono go w 1975 r.

d2khyxe

Lipiec to początek renowacji pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony zostanie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane i sprawdzone mocowanie liter i przymocowanie obluzowanych. Postać kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana. Autorem pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Andrzej Kulon. Rzeźbę odsłonięto w 1987 r.

Remont pomników zostanie przeprowadzony na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych, koszt to 1,3 mln zł.

d2khyxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2khyxe
Więcej tematów