Trwa ładowanie...

Warszawskie legendy miejskie – opowieść pełna grozy w Czytelni Naukowej

Czarna wołga porywająca dzieci, tajne połączenie Pałacu Kultury z Domem Partii i klątwa ciążaca na Błękitnym Wieżowcu

Warszawskie legendy miejskie – opowieść pełna grozy w Czytelni Naukowej
d2tdhbx
d2tdhbx

Legenda miejska (ang. urban legend) to informacja rozpowszechniana w mediach bądź w kręgach towarzyskich, która budzi wielkie emocje u odbiorców, zazwyczaj nieprawdziwa. Legenda tworzona jest tak, by na pierwszy rzut oka wyglądała dość prawdopodobnie, a na poparcie jej używa się pewnych chwytów psychotechnicznych, np. (bezpodstawne) powołanie się na zaufane źródło wiadomości bądź stwierdzenie, że informacje na ten temat zostały przez kogoś celowo zatajone, a ujawnienie źródła przecieku może narazić je na niebezpieczeństwo.

Wśród pełnych grozy miejskich opowieści najbardziej rozpowszechniona była ta o czarnej wołdze porywającej dzieci. Oto niektóre legendy miejskie związane z Warszawą:

  1. Istnieje pod dnem Wisły tunel łączący Cytadelę z twierdzą w Modlinie.
  2. Budynek Teatru Rampa był pierwotnie planowany jako jedna ze stacji metra głębokiego.
  3. Istnieje tajne połączenia Pałacu Kultury i Nauki z Domem Partii.
  4. Budowa Złotego (później Błękitnego) Wieżowca ciągnęła się przez dziesięciolecia z powodu klątwy rabina Wielkiej Synagogi.

W najbliższy czwartek, 12 lutego, o warszawskich legendach miejskich opowiedzą Paweł Łoś i Monika Demczyńska, historycy ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy; Czytelnia Naukowa Nr I, ul. św.Wincentego 85. Wstęp wolny.

d2tdhbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdhbx
Więcej tematów