RegionalneWarszawaWarszawska trauma lat 1944-1948. W Zachęcie zostanie otwarta wystawa "Zaraz po wojnie"

Warszawska trauma lat 1944-1948. W Zachęcie zostanie otwarta wystawa "Zaraz po wojnie"

Prezentuje ona trudny dla stolicy okres i specyfikę życia jej mieszkańców.

Warszawska trauma lat 1944-1948. W Zachęcie zostanie otwarta wystawa "Zaraz po wojnie"

Ekspozycja będzie udostępniona dla zwiedzających od 3 października br. do 10 stycznia 2016. Składa się na nią kilkaset obiektów z różnych dziedzin sztuki oraz bogaty materiał archiwalny. Koncentruje się on na pokazaniu powiązań między polityką a sztuką. Wnikliwi obserwatorzy zauważą prace m.in. Tadeusza Kantora, Julii Kotarbińskiej, Xawerego Dunikowskiego czy Marii Chrząszczowej. Wystawa "Zaraz po wojnie" w niebanalny sposób pokaże rozbitą i podzieloną społecznie Warszawę. Stolica jawi się jako nieufna wobec nowej komunistycznej władzy , pełna szabrowników, chaosu oraz nędzy. Widoczny jest też wszechobecny strach przed powrotem Niemców.

W tych realiach zachodzi konieczność ułożenia sobie życia na nowo, tak by skupić się też na realizowaniu zawodowych zamierzeń. W tym kontekście, kuratorki wystawy: Joanna Kordjak oraz Agnieszka Szewczyk próbują pokazać rolę i znaczenie świata artystycznego, tuż po wojnie. Najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed nimi jest dobór właściwego języka , który pozwoli opisać przeżycia oraz duchowy stan warszawiaków. Jednocześnie na artystach spoczywa obowiązek budzenia ducha, koniecznego do podniesienia się ze zgliszczy i odbudowania stolicy. ****

Nowa sytuacja dawała nadzieję na realizację śmielszych, uważanych dotąd za utopijne koncepcji, takich jak np. osiedla robotnicze. Wystawa "Zaraz po wojnie" pokaże całość wysiłków na rzecz kreowania takiego sposobu myślenia. Wiele miejsca poświęcono fotografii jako medium, które najlepiej odzwierciedla specyfikę powojennych czasów. W części wystawy odnoszącej się do architektury i designu, kuratorki przypominają również nieistniejące warszawskie kina: Praha, WZ oraz Moskwa.

Obraz
galeriahistoriakultura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)