Warszawiacy nie są zadowoleni z miejsca zamieszkania? Zajmują szóste miejsce
Najwyżej w rankingu znalazła się Gdynia, która niezmiennie od 2011 roku zajmuje pierwsze miejsce.
Nieco ponad 67 proc. warszawiaków deklaruje, że są zadowoleni z miejsca zamieszkania. To 3,3 proc. więcej niż w 2011 roku i 6,2 proc. więcej niż w roku 2013. Mimo wzrostu zadowolenia, Warszawa wciąż zajmuje w rankingu dopiero szóste miejsce.
W wynikach badania przeprowadzonego przez Radę Monitoringu Społecznego w raporcie "Diagnoza Społeczna" pod redakcją Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka, znalazło się 29 miast. Najwyżej w rankingu znalazła się Gdynia, która niezmiennie od 2011 roku zajmuje pierwsze miejsce. W tym roku niemal 88 proc. gdynian zadeklarowało zadowolenie ze swojego miejsca zamieszkania. Ostatnie miejsce na liście również niezmiennie od 2011 roku zajmuje Wałbrzych, którego zaledwie niecałe 24 proc. mieszkańców wyraziło aprobatę dla miejsca, w którym żyją.
Jak wynika z raportu, tylko do pewnego stopnia niezadowolenie z miejscowości zamieszkania idzie w parze z dezaprobatą decyzji i działania miejscowych władz samorządowych. Niezadowolenie z miejsca zamieszkania i dezaprobata działania lokalnych władz rzutują w pewnym stopniu na niezadowolenie z sytuacji w kraju, lub odwrotnie – niezadowolenie z sytuacji w kraju odbija się na mniejszej satysfakcji ze swojej miejscowości i większej dezaprobacie działania samorządów.
W badaniu pojawiły się również analizy na poziomie województw. Mazowieckie zajmuje siódme miejsce w rankingu z wynikiem 59,4 proc. - taka część mieszkańców deklaruje zadowolenie z życia na tym obszarze. Na pierwszym miejscu z wynikiem 73,7 proc. uplasowało się województwo Pomorskie, a na ostatnim - Warmińsko-Mazurskie (44,3 proc.).