RegionalneWarszawaWarszawa. Zielony Pałac Kultury. To dla środowiska

Warszawa. Zielony Pałac Kultury. To dla środowiska

Z okazji Światowego Dnia Środowiska, obchodzonego 5 czerwca, Pałac Kultury i Nauki zaświeci się na zielono. To światło to ostrzeżenie. Bo z kondycją Ziemi nie jest najlepiej. Ten dzień ma więc zwracać uwagę na główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań.

Warszawa. Pałac Kultury zaświeci się w sobotę na zielono. To z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska
Warszawa. Pałac Kultury zaświeci się w sobotę na zielono. To z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska
Źródło zdjęć: © UM Warszawa

Tegoroczne hasło obchodów to "Go Wild for Life". W całym kraju organizowane są liczne wydarzenia, imprezy i akcje, które służyć mają inspirowaniu i podejmowaniu inicjatyw zwracających uwagę na stan środowiska. Chodzi o to, by każdy zdał sobie sprawę, że ma indywidualny wpływ na naturę i obowiązkiem każdego człowieka jest troska o nią.

Obchodzony 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest jednym z najważniejszych i najpowszechniej obchodzonych ekologicznych wydarzeń. To święto zostało ustanowione w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W tamtym czasie świadomość ekologiczna dopiero się rodziła. Można było zatamować wiele negatywnych procesów. Świat nie był jeszcze tak zaśmiecony plastikiem i innymi odpadami, niefrasobliwie produkowanymi przez ludzi. W Polsce w owym czasie społeczeństwo z przymusu prowadziło niezwykle ekologiczne życie - zwykła reklamówka była towarem luksusowym, który kupowało się od handlarek w podziemnym przejściu, królowały opakowania zwrotne, papierowe torebki na produkty spożywcze, a szklane słoiki, a nawet pojemniki na musztardę miały zawsze swoje drugie życie.

Warszawa. Światowy Dzień Środowiska. Dzieje musztardówki i opakowań zwrotnych. Jak do tego wrócić?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, tegoroczne obchody tego dnia na świecie koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Ten problem wskazuje Konwencja Waszyngtońska CITES, regulująca międzynarodowy handel okazami zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem "Go Wild for Life" ("Bądź dziki - dla życia").

Komunikat GDOŚ zwraca uwagę, że w obchodach brać udział może każdy, bez względu na miejsce przebywania. "Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu" - podpowiada komunikat instytucji.

Jakub Świerczok pewny na boisku i poza nim. Dobrze wybrnął z odpowiedzią na trudne pytanie

Źródło artykułu:wawalove.pl
warszawaekologiaśrodowisko

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)