Warszawa. Zachęcają, by chwalić w szkołach. Rusza druga edycja akcji Pozytywna Uwaga
Pozytywna Uwaga. Uczniowie w dzienniczkach i Librusie mają mnóstwo uwag od nauczycieli. Negatywnych, niemiłych. Na warszawskim Targówku narodziła się akcja mająca na celu częstsze chwalenie dzieci przez nauczycieli. W drugiej edycji "Pozytywnej Uwagi" weźmie udział co najmniej 700 szkół z całej Polski.
Pozytywna Uwaga - ogólnopolska akcja wstawiania miłych, motywujących uwag do szkolnych dzienniczków, rusza w tym roku 2 listopada i będzie trwała przez cały miesiąc.
"Wiemy, że chcemy chwalić, że czujemy potrzebę zmiany oblicza polskiej szkoły na bardziej pozytywny. Wiemy, że nauczyciele znajdują czas, by inspirować swoich uczniów, by zaciekawić ich nauką. Wiemy też, że nie umiemy chwalić. Dlatego podczas tegorocznej edycji 'Pozytywnej Uwagi' nie tylko zachęcamy do przegonienia listopadowych smutków poprzez wpisywanie pozytywnych uwag do elektronicznych dzienników, ale uczymy się chwalić. My, czyli rodzice, nauczyciele, uczniowie. Wszyscy" – tłumaczą główne założenia programu jego organizatorzy.
To już druga taka unikatowa edycja "Pozytywnej Uwagi". To ogólnopolska akcja, której pomysłodawczynią jest mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 na Targówku w Warszawie.
Pozytywna Uwaga. "Dobre słowo zachęca do lepszej pracy"
Zdaniem twórców akcji, w szkołach dużo rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy uczniowie dostają pochwały, znacznie częściej komentowane jest ich złe zachowanie. Dodatkowo najczęściej pochwały ze strony nauczycieli padają w związku z oczywistymi sytuacjami, takimi jak dobre zachowanie czy pomoc przy sprzątaniu.
Zobacz też: Prof. Krzysztof Simon mówi o zakażeniach wśród nauczycieli. Ekspert ma jasne zdanie
"Marzyliśmy, by szkoła przestała być miejscem, gdzie dostaje się tylko negatywne uwagi" – podkreślają organizatorzy.
Akcja "Pozytywna Uwaga" przez cały listopad zachęca do wpisywania pochwał do dzienniczków i elektronicznych dzienników - niezależnie, czy lekcje będą odbywały się w szkołach, czy (z powodu epidemii koronawirusa) zdalnie. W pierwszej edycji akcji wzięło udział ponad 700 szkół z całej Polski, w tym roku organizatorzy chcą, żeby było ich jeszcze więcej.
Więcej informacji o akcji na stronie www.pozytywnauwaga.pl.