Trwa ładowanie...

Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków

Mieszkający w stolicy białoruscy aktywiści mają potrzebę wyrażenia swojego sprzeciwu wobec represji, jakie dotykają po niedzielnych wyborach przeciwników Łukaszenki. Towarzyszą im Polacy, którzy chcą zamanifestować solidarność z narodem Białorusi.

Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków
Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków Źródło: Wawalove.pl
d3znlpn
d3znlpn

Organizatorzy zebrali się w poniedziałek o godz. 19 na Nowym Świecie. Chcą zaapelować do Unii Europejskiej o wprowadzenie sankcji wobec Mińska. Ich zdaniem podawane po zakończeniu niedzielnego głosowania wyniki wyborów nie pokrywają się z prawdą i nie są wyborem narodu Białorusi.

- W wielu komisjach zostały ogłoszone prawdziwe rezultaty, gdzie 70-80 procent przewagi było za Swietłaną Cichanouską - powiedziała Stanisława Glinnik, jedna z organizatorek manifestacji.

Białorusini zaznaczają, że Białoruś teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wsparcia krajów Europy i pomocy polityków europejskich.

- Polska ”Solidarność” miała pomoc całego świata. Teraz Białorusi potrzebne jest wsparcie - pomoc finansowa dla dziennikarzy, obrońców praw człowieka, programy studenckie, programy rehabilitacji dla osób poszkodowanych w czasie zamieszek czy rodzin represjonowanych. Teraz zbieramy te pomysły - powiedział Anatol Michnaviec z inicjatywy Talaka 2020.

Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków Wawalove.wp.pl
Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków Źródło: Wawalove.wp.pl

- Białoruś jest małym państwem, ale tam są ludzie i teraz bardzo cierpią. Potrzebują naszej pomocy - mówi warszawianka, uczestniczka demonstracji.

d3znlpn

Demonstracja zgromadziła kilkaset osób. Przybyli z flagami białoruskimi i transparentami. Na niektórych widniały napisy ”Free Bialorus”, ”Freedom for bialorusian political prisoners” czy ”Nie zabijajcie naszych przyjaciół”.

Warszawa. ”Wolna Białoruś”. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie demonstracja Białorusinów i Polaków

Solidarność z Białorusinami wykazali parlamentarzyści. Pod pomnik Kopernika przybyły posłanki Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka, Anita Sowińska oraz europoseł Andrzej Halicki.

- Jesteśmy tutaj, ponieważ wiemy, że trzeba być teraz solidarnymi z narodem białoruskim. Widzimy waszą odwagę, wierzymy, że nie zabraknie wam determinacji, żeby zmienić sytuację w waszym kraju - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Policja oceniła poniedziałkową manifestację jako spokojną. Była ona wcześniej zgłoszona w sposób prawidłowy i nie wstrzymała komunikacji autobusowej w tym punkcie miasta.

d3znlpn

Według białoruskiej agencji prasowej ”Biełta” w demonstracjach w niedzielny wieczór w Mińsku ucierpiało 39 funkcjonariuszy i ponad 50 cywilów, ponad trzy tysiące osób zostało zatrzymanych.

Wybory na Białorusi. Andrzej Dera: może dojść do ingerencji Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3znlpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3znlpn
Więcej tematów