Warszawa. Warszawski Panel Klimatyczny. Wypracują rekomendacje
Do 18 tysięcy losowo wybranych mieszkańców stolicy dotrze zaproszenie do udziału w Warszawskim Panelu Klimatycznym. Uczestnicy wypracują rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną miasta i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w stolicy.
09.10.2020 17:44
Jak poinformował stołeczny ratusz, czas na odpowiedź ze zgłoszeniem warszawiacy mają do 20 października.
Celem Warszawskiego Panelu Klimatycznego jest wypracowanie przez mieszkańców rekomendacji w sprawie zwiększania efektywności energetycznej stolicy oraz udziału odnawialnych źródeł energii w zasilaniu miasta. Dyskusja zostanie poprzedzona wystąpieniami ekspertów oraz przedstawicieli ratusza, którzy powiedzą, jakie wyzwania stoją przed Warszawą. Wyjaśnią też ramy prawne, w których działa miasto oraz przedstawią swoje rekomendacje.
- Efektem pracy uczestników panelu będzie zestaw rekomendacji dla miasta i prezydenta stolicy. Te, które otrzymają ich największe poparcie, będą miały charakter wiążący. Wszystkie zostaną zebrane w raporcie i zaprezentowane w styczniu 2021 roku. Paneliści za udział w panelu otrzymają wynagrodzenie w wysokości 400 zł. – czytamy w komunikacie ratusza.
Warszawa. Wylosowano adresy
Z bazy warszawskich gospodarstw domowych miasto wylosowało 18 tysięcy adresów. Na jedną osobę, która wejdzie w skład panelu, przypada 200 zaproszeń. Spośród osób, które odpowiedzą na to zaproszenie, stolica wylosuje 90 panelistów, uwzględniając ich płeć, wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Będą to zarówno uczniowie od 15 roku życia, studenci, przedsiębiorcy, rodzice, jak i seniorzy. Chodzi o to, żeby skład panelu jak najbardziej przypominał strukturę demograficzną Warszawy. Drugie losowanie odbędzie się jeszcze w październiku i będzie transmitowane on-line na Facebooku na profilu Warszawa dla Klimatu.
Warszawa. Można zabrać głos
Pozostali mieszkańcy również będą mogli zabrać głos w temacie panelu, zgłosić swoje uwagi oraz propozycje, a także przyglądać się wybranym częściom spotkań. Dodatkowo, do udziału w panelu – w charakterze stron i obserwatorów – zaproszone są też organizacje, instytucje i grupy nieformalne, które chciałyby przedstawić swoje stanowisko i pomysły na poprawę efektywności energetycznej lub po prostu obserwować ten proces.
Warszawa. Panel w listopadzie
Warszawski Panel Klimatyczny rozpocznie się i zakończy w listopadzie. Zostanie zainicjowany spotkaniem inauguracyjnym 3 listopada. Kolejne spotkania – dwa edukacyjne oraz dwa do rozważenia i skonfrontowania pomysłów, odbędą się zdalnie. Osoby, dla których formuła on-line może stwarzać trudności, otrzymają wsparcie techniczne i lokalowe – z wykorzystaniem miejskiego systemu miejsc aktywności lokalnej i bibliotek – podkreśla ratusz.