Warszawa. Trwa budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Gotowa stalowa konstrukcja
Od sierpnia ubiegłego roku nad Wisłą powstaje Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Będzie znajdowała się tuż obok głównego budynku Centrum Nauki Kopernik.
27.07.2021 10:36
– Trwa budowa nowego obiektu Centrum – Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Będą tam laboratoria, najnowocześniejszy sprzęt, słowem – świetne warunki dla ambitnych naukowców. Pracownia powinna być gotowa już w przyszłym roku – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W interdyscyplinarnym centrum badawczo-rozwojowym będą badane procesy uczenia się i tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne.
"Gotowa jest już stalowa konstrukcja pracowni. Wylano również część betonowych schodów wewnętrznych i zakończono prace żelbetowe związane ze stropem dachu. Obecnie trwa montaż elewacji i szklenie obiektu oraz prace związane z instalacjami wewnętrznymi. Jeszcze w lipcu zakończą się roboty izolacyjne i betonowanie schodów" – poinformował stołeczny ratusz w komunikacie.
Równolegle rozstrzygnięto pierwszy przetarg na wyposażenie powstającej placówki w mobilny system do przeprowadzania obserwacji. Niebawem zostaną ogłoszone kolejne postępowania dotyczące m.in. systemu do przeprowadzania badań okulograficznych, sprzętu laboratoryjnego i mechatronicznego.
– W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będziemy zajmować się tworzeniem eksponatów, zestawów edukacyjnych, scenariuszy zajęć online i formatów komunikacji naukowej. Będziemy także rozwijać wiedzę na temat procesów uczenia się i społecznego odbioru nauki – dodał Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik. – Do współpracy zapraszamy badaczy, edukatorów, inżynierów i firmy działające na rzecz edukacji – wskazał.
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego pomieści 600 osób
Siedziba pracowni ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 m². Zmieści jednorazowo 600 osób.
Obiekt będzie energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Prosta i lekka bryła w kształcie prostopadłościanu ma oryginalną fasadę w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje, umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach.
PPK będzie miejscem prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych. Połączy badania z zakresu edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych, by na kanwie zdobytej wiedzy tworzyć prototypy i innowacyjne rozwiązania edukacyjne, wspierające rozwój kompetencji kluczowych w XXI wieku.
Znajdą się w niej laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także duży warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwolą na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będzie prezentowane to, czym aktualnie zajmuje się Pracownia.