Warszawa. Trasa na Winnicę zaprasza. Tory i jezdnia na Światowida zrobione
Tory gotowe na tramwaj, jezdnia na autobusy. Od soboty 4 września rusza komunikacja do i z osiedla Winnica. Można wydłużyć trasy tramwajów 2 i 17 oraz autobusy linii 509 i N03. To zapewni szybsze i wygodniejsze dojazdy.
Teraz mieszkańcy osiedla Winnica będą mogli sprawniej dojechać do centrum i w każde inne miejsce. Wystarczy wsiąść w pojazd komunikacji miejskiej i dotrzeć do metra Młociny.
Teraz, jak poinformowało w środę biuro prasowe stołecznego ratusza, tramwaje dotrą o ponad kilometr dalej niż teraz. "Dwójka" będzie dojeżdżała do nowej pętli - nie zawróci na Nowodworach, lecz dojedzie do Winnicy. Przejazd do metra Młociny potrwa kwadrans.
"Siedemnastka", która dojeżdżała do pętli Tarchomin Kościelny, również przedłuży swoją trasę i będzie świetną formą dojazdu do Śródmieścia czy Dworca Centralnego. Do ronda ONZ dotrze w około 35 minut.
Na węźle Winnica jest także pętla autobusowa, do której zostaną wydłużone trasy linii 509 i N03. Linia 509 dowiezie z Winnicy na Żerań, do centrum Pragi i na Gocław. Linia N03 zapewni obsługę komunikacyjną Winnicy w godzinach nocnych.
"Przedłużenie trasy tramwajowej do Winnicy to wspólna inwestycja komunikacyjna Zarządu Transportu Miejskiego i Tramwajów Warszawskich. ZTM prowadził budowę nowego, dwujezdniowego odcinka ulicy Światowida wraz pętlą autobusową a tramwajarze zajmowali się budową nowej trasy tramwajowej. Powstał odcinek nowych torów tramwajowych o długości ok. 1 km od ulicy Strumykowej w pobliże ulicy Leśnej Polanki. Tory zostały obsadzone trawą i dzięki temu w stolicy mamy już ponad 25 km zielonych torowisk" - poinformował ratusz.
Nowe przystanki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w wiaty i wyświetlacze z informacją o rozkładzie i minutach oczekiwania na konkretny tramwaj.
Warszawa. Trasa na Winnicę zaprasza. Tory i jezdnia na Światowida zrobione
Powody do radości mają nie tylko użytkownicy miejskiej komunikacji zbiorowej. Wraz z odcinkiem jezdni ulicy Mehoffera, powstały drogi rowerowe.
Co ciekawe, do tworzenia placów manewrowych wykorzystane zostały kamienie polne z historycznego bruku dawnej ulicy. Na pętli autobusowej stanął budynek socjalny dla kierowców i motorniczych.
Ale to jeszcze nie koniec zmian w tym miejscu. Kolejnym etapem będzie stworzenie docelowego węzła przesiadkowego i nowej pętli dla autobusów i tramwajów wraz parkingiem P+R. Trwa przygotowywanie koncepcji. Wiadomo, że potrzebna będzie ładowarka dla elektrycznych autobusów, stojaki dla rowerów i strefy postojowe "Kiss and Ride".