Warszawa szuka nowego dyrektora Teatru Lalka
Zwycięzca konkursu zastąpi Jana Woronkę, który kieruje teatrem od 1988 r.
25.10.2015 14:30
Warszawski Teatr Lalka, który przygotowuje spektakle z myślą o najmłodszych widzach, będzie miał nowego dyrektora. Miasto ogłosiło konkurs na to stanowisko, kandydatury można składać do 23 listopada. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września 2016 r. - informuje stołeczny ratusz.
Wśród wymagań stawianych kandydatom są m.in.: wykształcenie wyższe, przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem, doświadczenie przy realizacji projektów kulturalnych lub pracy w instytucjach kultury oraz znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych.
Zwycięzca konkursu zastąpi Jana Woronkę, który kieruje teatrem od 1988 r. Woronko będzie pełnił swoją funkcję do końca sezonu artystycznego, czyli do 31 sierpnia 2016 r.
- Organizujemy konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Lalka, by poznać perspektywy kilku kandydatów i dyskutować o różnych wizjach rozwoju instytucji. Zakładamy, że teatr będzie odgrywał coraz większą rolę w kreowaniu oferty kulturalnej dla dzieci, liczymy także na aktywne pozyskiwanie najmłodszych widzów i prowadzenie działań edukacyjnych - wyjaśnia cytowany w komunikacie ratusza dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski.
Kandydaci na nowego dyrektora zobowiązani są także do opracowanie autorskiej koncepcji programowej i koncepcji organizacyjnej Teatru; powinna wpisywać się w strategiczne dokumenty miasta dotyczące kultury, m.in. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020.
Kandydatury należy zgłaszać osobiście lub przesłać do stołecznego Biura Kultury do dnia 23 listopada br.; miasto przewiduje rozstrzygnięcie konkursu 15 stycznia 2016 r. Nowy dyrektor miałby zacząć pracę 1 września 2016 r.
Teatr Lalka ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki; prezentuje spektakle dla widowni dziecięcej. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Z teatrem współpracowali uznani twórcy teatru zarówno lalkowego (m.in. Jakub Krofta i Marian Pecko), jak i dramatycznego (Marcin Jarnuszkiewicz, Jarosław Kilian, Maciej Wojtyszko czy Agnieszka Glińska)
.
Dzisiejszy Teatr Lalka powstał w Uzbekistan w 1945 r. Nosił wówczas nazwę Niebieskie Migdały. Teatr założyła Polka ze Lwowa, historyk sztuki Janina Kilian-Stanisławska, deportowana do Azji Środkowej po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939.
Niebieskie Migdały, w październiku 1945, wystawiły "Panią Twardowską" Mickiewicza. Kilkadziesiąt spektakli obejrzało w Związku Radzieckim 120 tysięcy widzów różnych narodowości.
W 1946 r. teatr został repatriowany do Polski i przez dwa następne lata działał w unii z krakowską Groteską. W 1948 przeniósł się do Warszawy i rozpoczął działalność w sali kina Jaskółka na ulicy Marszałkowskiej 69. Dyrekcję teatru sprawował Adam Kilian - syn jego założycielki, żołnierz armii generała Andersa przybyły z Wielkiej Brytanii.
W roku 1950 Teatr Niebieskie Migdały upaństwowiono i przeniesiono do nowej siedziby, na ulicę Karową 31 - przypomina teatr. Kierownikiem artystycznym, w listopadzie 1950, został krakowski reżyser Władysław Jarema. Zmienił dotychczasową nazwę teatru na Teatr Lalka.
(Źródło: PAP)
Przeczytaj też: