Warszawa. Stajnia Kubickiego zaprasza zwiedzających. Znów otwarte po dwuletnim remoncie
Jedna z atrakcji Łazienek Królewskich znów będzie otwarta dla zwiedzających. Jeszcze w lipcu będzie można zwiedzać Stajnię Kubickiego. Na stałych wystawach będą wystawiane tam nie tylko eksponaty związane z jeździectwem i konnymi pojazdami.
21.07.2021 14:21
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, kończą się prace modernizacyjne, rozpoczęte w 2019 roku. „Udało się odtworzyć historyczną formę i układ Stajni Kubickiego, z przebudowaną częścią centralną i przywróconymi historycznymi wrotami. Do potrzeb wystawienniczych zostały zaadoptowane skrzydła wschodnie i zachodnie. Powstały tam dwie ekspozycje stałe - Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i królewska manufaktura tkacka" - podaje komunikat resortu kultury.
To był remont wart 10 milionów złotych, większość, bo aż 7 milionów, to dofinansowanie unijne. Dzięki tym środkom przeprowadzone zostały prace modernizacyjne, przystosowujące placówkę do celów nie tylko wystawienniczych, ale także edukacyjnych.
Zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych ruszą tu już w sierpniu. Poświęcone one będą wystawom, po których oprowadzą kuratorzy, ale będą także rodzinne spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się czegoś na temat koni, jeździectwa, transportu, hippiki. Będą również warsztaty hafciarskie dla starszych i młodszych miłośników ręcznych robótek.
Warto się pospieszyć ze zwiedzaniem. Przez trzy pierwsze dni po otwarciu, od 30 lipca do 1 sierpnia, wstęp będzie bezpłatny. Potem za bilet normalny trzeba zapłacić będzie 16 złotych, połowę mniej za ulgowy.
Warszawa. Stajnia Kubickiego zaprasza zwiedzających. Znów otwarte po dwuletnim remoncie
Za tę cenę zwiedzić można obiekt we wschodniej części Łazienek, od dawna niedostępny turystom z powodu remontu. Stajnia Kubickiego, zwana również Podkową, wybudowana została w latach 1825-26 na terenie folwarku, na tyłach Pałacu Myślewickiego. Budynek przechodził różne dzieje, mial różnych właścicieli i zarządców, a po odzyskaniu niepodległości, tak jak całe Łazienki, stał się własnością państwową. Przetrwał wojnę, a po niej służył Ministerstwu Handlu Zagranicznego i Muzeum Narodowemu jako zaplecze warsztatowe.
Dopiero w latach 90. Stajnie zyskały odpowiednią rangę - powstało w nich Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Jednak po otwarciu nie tylko zabytkom hipologicznym, kolekcjom pojazdów konnych i uprzęży w różnych stylach oraz akcesoriom dla koni i jeźdźców poświęcone będą najnowsze wystawy. Zobaczyć też będzie można wyposażenia warsztatów tkackich i ciekawostki z tej branży, łącznie z urządzeniami do programowania żakardowych tkanin.
Zobacz także