Warszawa. Stadion Skry dostanie drugą szansę?
Zamknięty w zeszłym roku stadion Skry w Warszawie zwrócił uwagę polityków. Czy dzięki temu obiekt doczeka się rewitalizacji i powrotu różnych wydarzeń sportowych?
Warszawa. Wezwanie Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która dobyła się we wtorek 23 czerwca na stadionie Skry, wezwał władze miasta do przekazania obiektu w ręce państwa. Szef rady ministrów uważa, że jest to najlepszy sposób na odrestaurowanie stadionu i przywrócenie mu świetności.
- Wyciągamy rękę i prosimy o przekazanie tego stadionu, bo za rok będzie przeżywał swój piękny jubileusz 100-lecia. Chcemy wykonać remont za pana Trzaskowskiego i my to zrobimy, gdy przekaże ten piękny stadion, który był i może być dumą polskich sportowców - powiedział Mateusz Morawiecki
Warszawski ratusz nie zwlekał z odpowiedzią i w oficjalnym komunikacie poinformował, że podjął konieczne kroki zmierzające do odrestaurowania obiektu. "Warszawa wykonała wszystkie niezbędne, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa czynności o charakterze faktycznym i prawnym, prowadzące do modernizacji kompleksu sportowego Skra" - napisano w komunikacie prasowym.
Warszawa. Stadion z historią
Na początku obiekt służył żużlowcom, jednak potencjał terenu nie był w pełni wykorzystany, dlatego zdecydowano o jego przebudowie. Projektem nowego obiektu sportowego zajęli się architekci Mikołaj Kokozow i Jerzy Antoni Wasilewski. Przebudowa trwała 5 lat od 1948 do 1953 roku, kiedy stadion został oddany do użytku w zupełnie nowej formie.
Stadion w nowej odsłonie mógł pomieścić 35 000 widzów. Znalazły się tu boiska do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, treningowe boisko piłkarskie i tor żużlowy, co wyróżniało go na tle obiektów sportowych w warszawie i całej Polsce. To tutaj pojawiła się również pierwsza w Polsce nawierzchnia tartanowa, co w roku 1969 stanowiło szczyt możliwości technicznych stosowanych w architekturze sportowej.
Poza boiskami i bieżnią, kompleks sportowy mieścił salę gimnastyczną, boisko treningowe, stołówkę, saunę, czy gabinet odnowy. Sportowcy mogli również korzystać z kompleksu basenowego położonego tuz obok stadionu.
Warszawa. Zaniedbany stadion popada w ruinę
Obecnie obiekt pozostaje zamknięty, co jest konsekwencją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Decyzja ta zapadła w październiku 2019 roku.
W 2008 roku irlandzka firma deweloperska Global Partners zaproponowała wyremontowanie kompleksu sportowego i utworzenie w miejscu stadionu Parku Światła, czyli nowoczesnego centrum sportowego. Mimo poparcia wielu sportowców, projektu nie udało się zrealizować, a miasto wypowiedziało Irlandczykom umowę na administrowanie terenu stadionu. Decyzję uzasadniono zaniedbaniem obiektu.
Czy Skra doczeka się jeszcze świetności?
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl