Trwa ładowanie...

Warszawa się zmienia. Nowa Chmielna zielona i przyjazna

Mnóstwo zieleni, szpalery drzew i nowe oświetlenie oraz wygodne miejsca do wypoczynku - tak będzie wkrótce na Chmielnej. To ulica lubiana przez warszawiaków i turystów, jednak nadal do pełni szczęścia brakuje kilku drobnych elementów. Ma je zapewnić projekt, który zwyciężył w konkursie na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy.

Nowa Chmielna. Projekt, który zwyciężył w konkursie na metamorfozę tej ulicy, zakłada posadzenie wielu dużych drzew i stworzenie stref wypoczynkuNowa Chmielna. Projekt, który zwyciężył w konkursie na metamorfozę tej ulicy, zakłada posadzenie wielu dużych drzew i stworzenie stref wypoczynkuŹródło: UM Warszawa
d4h0dsc
d4h0dsc

Metamorfoza Chmielnej to część programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Ten proces już się toczy - rozkopane skrzyżowanie, zwane już powszechnie placem pięciu rogów, jest znakiem tej przemiany.

Idea jest prosta. - Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu - zadeklarował prezydent Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Zwycięska praca w konkursie na koncepcję przebudowy Chmielnej pokazuje, jak możemy ten cel osiągnąć. Po realizacji tego projektu tak lubiana przez warszawiaków i turystów ulica stanie się dużo ładniejsza, wygodniejsza i bardziej przyjazna.

Na Chmielnej, na odcinku od ulicy Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego "Wiecha", pojawią się rzędy drzew. Zielono ma być przy kinie Atlantic. Tam, gdzie od lat rezydują bukiniści, sprzedający używane książki, powstanie skwer z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Sprzedawcy książek pozostaną - będą mieli lepsze warunki pracy, a ich stoiska będą chętniej odwiedzane.

- W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu - mówi Marlena Happach, architekt miasta.

d4h0dsc

Warszawa się zmienia. Nowa Chmielna zielona i przyjazna

To wszystko bierze pod uwagę projekt, który zwyciężył w konkursie na zmiany na Chmielnej. I nagroda - 45 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, przypadło pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa - Konstancin-Jeziorna. Ta koncepcja stawia na wypełnienie przestrzeni Chmielnej dużymi drzewami. Większość nasadzeń trzeba będzie umieścić w podziemnych donicach. To ułatwi sprawę napraw ewentualnych awarii rur albo instalacji elektrycznej.

Ten projekt oraz inne nagrodzone w konkursie można oglądać w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak codziennie do 27 czerwca w godzinach 12 -19. Tam też eksponowana jest wystawa dotycząca studium przemian w stolicy. Naprzeciw pawilonu, w witrynach domu towarowego w Pasażu "Wiecha" oglądać można dziecięce prace przedstawiające stolicę marzeń.

Tłit - Bartosz Arłukowicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h0dsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h0dsc
Więcej tematów