Warszawa. Shegumo i Andrzejczak wygrywają Maraton Warszawski

43. Maraton Warszawski wygrali Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) i Monika Andrzejczak (RAZ Szczecin). Pochodzący z Etiopii, a reprezentujący Polskę Shegumo miał czas 2:14.38. Andrzejczak pokonała dystans 42 km i 195 m w 2:31.11. Polacy zdobyli trzy medale w MŚ głuchych.

Zwycięzca 43. edycji Maratonu Warszawskiego - Polak pochodzenia etiopskiego Yared Shegumo Zwycięzca 43. edycji Maratonu Warszawskiego - Polak pochodzenia etiopskiego Yared Shegumo Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d7mfc9z
d7mfc9z

Shegumo, wicemistrz Europy z Zurychu (2014), po raz drugi został zwycięzcą Maratonu Warszawskiego. Poprzednio triumfował w 2013 roku. Wyprzedził Kenijczyka Boniface'a Nduvę - 2:18.04 i Krzysztofa Gosiewskiego (Zawisza Bydgoszcz) - 2:23.45.

Shegumo był w niedzielę bezkonkurencyjny. Samodzielnie prowadził od połowy dystansu i pewnie wygrał. Po minięciu linii mety wyglądał jakby przebiegł najwyżej 10 km, a nie maraton. Przyznał jednak, że był zmęczony.

- Trochę się zmęczyłem. Trasa nie była taka łatwa, tym bardziej, że przez większą część dystansu biegłem samotnie. Gdzieś tak w połowie pytałem kolegów, czy ruszą ze mną, ale byli już zmęczeni i musiałem pobiec sam - mówił na mecie Shegumo. Zawodnik przed trzema laty zmagał się z ciężką kontuzją i długo powracał do pełni sił.

Drugie miejsce wśród kobiet zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Maratonu Warszawskiego Dominika Stelmach-Stawczyk (RH Athletics) - 2:41.47, a trzecia była Niemka Nela Alder-Baerens (2:53.41), która jednocześnie zdobyła złoty medal mistrzostw świata głuchych. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęła Agata Kosztowny (3:10.07).

PiS w defensywie wobec UE? "Stanęli na rozdrożu"

Wśród mężczyzn mistrzem świata głuchych został piąty w klasyfikacji open Czech Michal Stanovsky - 2:29.40. Pozostałe miejsca na podium MŚ zajęli Polacy - Tomasz Gawroński (2:33.58) i Rafał Nowak (2:34.30).

d7mfc9z

38-letni Shegumo wygrał Maraton Warszawski po ośmioletniej przerwie. W 2013 roku uzyskał czas 2:10.34, który jest jego rekordem życiowym. W niedzielę na mecie witały go dzieci - siedmioletni Aron i dziewięcioletnia Elroie.

Andrzejczak również przyznała, że trasa sprawiła jej problemy. - Na początku biegło się fajnie, ale później zabrakło trochę sił. Ciężki był podbieg Belwederską, ale prawdziwy kryzys przeżyłam na 28. kilometrze. Na szczęście nie poddałam się - powiedziała na mecie.

- Jestem zadowolona ze zwycięstwa, a także z życiówki. Co prawda chciałam złamać 2:30, ale trochę zabrakło. Ale i tak się cieszę, bo wracam do biegania po długiej kontuzji. No i wspaniale było znowu rywalizować w biegu ulicznym. Bardzo mi tego brakowało w czasie pandemii - mówiła.

W niedzielę odbędzie się także 15. Półmaraton Warszawski. Metę, podobnie jak maratonu, usytuowano w okolicy Parku Fontann.