RegionalneWarszawaWarszawa. Ruszyły e-kontrole. Kamery sprawdzają, czy kierowcy zapłacili za parkowanie

Warszawa. Ruszyły e‑kontrole. Kamery sprawdzają, czy kierowcy zapłacili za parkowanie

Na ulice w Warszawie wyjechały specjalne elektryczne samochody z kamerami, które kontrolują strefy parkowania. Weryfikacja opłat będzie szybsza i bardziej skutczna - zapowiedział ZDM.

Warszawa. Ruszyły e-kontrole. Kamery sprawdzają, czy kierowcy zapłacili za parkowanie
Źródło zdjęć: © zdm.waw.pl | ZDM Warszawa
Katarzyna Romik

07.01.2020 10:54

Do tej pory kontrole w Warszawie prowadziło 50 osób. Dzięki obowiązującej od 7 stycznia br. e-kontroli w ciągu 10 minut będzie można sprawdzić nawet 250 tysięcy aut.

Żeby sprawdzić tyle samochodów kontroler potrzebował średnio co najmniej godziny. Teraz ich obowiązki nie zmieniły się. Mają docierać do tych parkingów i miejsc postojowych, gdzie nie uda się wjechać samochodom z wideorejestratorami.

Mandat za brak opłaty za parkowanie w Warszawie wynosił 50 złotych. Od tego roku będzie to zdecydowanie więcej, bo aż 250 zł.

ZDM w Warszawie przypomina, że podstawowym celem e-kontroli jest zwiększenie efektywności działań kontrolnych w strefie płatnego parkowania.

– Dziś opłaty wnoszone przez kierowców sprawdza blisko 50 kontrolerów, dlatego też wiele osób ryzykuje, nie płacąc za parkowanie i licząc, że patrol pojawi się gdzie indziej – podała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Karolina Gałecka.

Według ZDM-u, dwa samochody wyposażone w system e-kontroli, który przyjechały do Warszawy w listopadzie ubiegłego roku, mogą osiągnąć skuteczność porównywalną z 10 patrolami pieszymi.

– Dzięki temu liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe w centrum powinna znacznie spaść – dodała Gałecka. Wskazała też, że wzrośnie rotacja miejsc, ponieważ celem opłaty parkingowej jest wymuszenie, aby postój auta był jak najkrótszy – wówczas znacznie łatwiej znaleźć wolne miejsce parkingowe.

Jak zapewniają warszawskie służby, kamery nie będą przetwarzać danych osobowych. Wezwania do zapłaty mają być wysyłane jedynie do tych kierowców, którzy rzeczywiście nie zapłacili za postój, a nie do tych, którzy np. nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili tam informacji o opłacie mobilnej.

ZDM wyliczył, że dziennie w Warszawie ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego korzysta ok. 140 tys. samochodów. W 2018 r. wpływy z opłat za parkowanie wyniosły 100 mln zł. Pieniądze te trafiają na remont, modernizację i budowę m.in. nowych dróg - zapewniają drogowcy.

Źródło: RDC

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)