Warszawa. Rusza festiwal Plac Defilad. Potrwa przez całe lato
Koncerty, projekcje filmowe, spektakle, debaty, spotkania - pod Pałacem Kultury i Nauki przez najbliższe miesiące będzie gwarnie, głośno i wesoło. Startuje festiwal letni, znany warszawiakom od 2014 roku. Przestrzeń płyty głównej placu Defilad zmienia się w centrum wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.
04.06.2021 18:28
Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji. Łączy je jedno: „Na Placu Defilad spełniamy marzenia o pięknym, szczęśliwym mieście, demokratycznym miejscu wspólnego przeżywania i uczestniczenia w kulturze. Plac jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie” - deklaruje kurator letnich wydarzeń Tomasz Plata.
Dla wszystkich warszawiaków i turystów, lubiących odwiedzać stolicę Polski, ten cykl wydarzeń będzie oddechem po pandemicznej ciszy.Organizatorzy chcą, by w tym roku Plac Defilad stał się w tym roku miejscem przypomnienia, podsumowania, ale też przepracowania tych doświadczeń, ale by był także przypomnieniem ostatnich miesięcy społecznych protestów.
Najważniejsze będzie wspólne przeżywanie doświadczeń na żywo, możliwość dzielenia emocji i znajdowania wspólnoty. Chodzi też o okazję do edukacji dla lepszej przyszłości.
Plac Defilad startuje w piątek pokazem archiwów protestów publicznych - pokazany zostanie zestaw zdjęć gromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych, stworzonym z inicjatywy Rafała Milacha, ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę w rodzaj godzinnego filmu dokumentalnego, z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata – Kajetana Łukomskiego.
Warszawa. Rusza festiwal Plac Defilad. Tysiące wydarzeń przez całe lato
W przyszłym tygodniu ruszy scena alternatywna. W sześciu koncertach zaprezentują się młodzi wykonawcy - Błoto, Siema Ziemia, Rosa Vertov, Javva, Beluga Stone, Jerry & the Pelican System. Podczas pokazów filmowych i prezentacji artystycznych zobaczyć będzie można 10 wyjątkowych filmów z dystrybucji Festiwalu Nowe Horyzonty, spektakl muzyczny Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. W niedzielne popołudnia zaprezentują się studenci uczelni muzycznych. Fanów muzyki poważnej czeka też uczta nocna w postaci trzech koncertów Marcina Maseckiego. Te muzyczne spotkania przy muzyce wyciszonej, refleksyjnej, nokturnowej, rozpoczynać się mają wieczorem i trwać do późnych godzin nocnych. W repertuarze nokturny Chopina, Bach, Eric Satie.
To nie koniec atrakcji - znajdzie się też czas na wspólne celebrowanie wydarzenia sportowego. Najważniejszy wieczór futbolowego sezonu spędzić będzie można w towarzystwie redaktorów Kopalni, najbardziej wyrafinowanego pisma poświęconego piłce nożnej.
Będzie i na poważnie, i na luzie. Debatom politycznym przygotowanym przez Okopress towarzyszyć będą mogły wysokie emocje. Jednak muzyka, zabawa i taniec szybko połączą uczestników.