Warszawa. Ruch drogowy wraca do stanu sprzed epidemii
W pierwszej połowie roku z powodu epidemii koronawirusa liczba podróży znacznie spadła. Wiele osób zostało w domach. Teraz ruch drogowy powraca do normalności.
We wrześniu dzieci wróciły do szkół, a zakłady pracy przechodzą z pracy zdalnej na pracę sprzed ograniczeń. Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, widać to po wzroście ruchu pojazdów na stołecznych drogach.
W wybranych lokalizacjach specjaliści z ZDM-u porównali sytuację w ruchu drogowym, zestawiając dane z 2019 r. i z 2020 r. W kwietniu i maju br., kiedy obowiązywały ograniczenia, spadek ruchu był odczuwalny.
We wrześniu większość z obowiązujących restrykcji została zniesiona. Dało się to odczuć również na drogach. Na podstawie badań oszacowano, że obecnie ruch na drogach jest tylko o ok. 5% mniejszy niż we wrześniu ubiegłego roku.
Dodatkowo, z upływem czasu poziom ruchu coraz bardziej przybliża się do ruchu zarejestrowanego w 2019 roku.
Warszawa. Zmiana dla inwestorów
W związku z pandemią, w pierwszej połowie roku Biuro Polityki Mobilności i Transportu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie wydało komunikat, że wstrzymuje się wykonywanie pomiarów ruchu na skrzyżowaniach.
W związku z mniejszą liczbą pojazdów na ulicach, wykonane w tym okresie pomiary nie byłyby miarodajne.
Obecnie, ponieważ ruch drogowy w praktyce wrócił do stanu sprzed roku, BPMiT i ZDM zdecydowały o przywróceniu od 22 września możliwości realizacji pomiarów natężenia ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego w warunkach miarodajnych, na cele analiz komunikacyjnych, projektów organizacji ruchu itp.
Jednocześnie Zarząd Dróg Miejskich informuje, że ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, podmioty prywatne, które otrzymały pisma o możliwości realizacji pomiarów ruchu po 29 września, są zwolnione z tego obowiązku i mogą realizować pomiary od 22 września.