Trwa ładowanie...

Warszawa. RPO interweniuje w sprawie plakatów z Szumowskim

Po tym, jak policja zatrzymała aktywistów podejrzewanych o rozwieszenie w Warszawie plakatów z Łukaszem Szumowskim, sprawą zajął się Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi policję o wyjaśnienia w sprawie zatrzymań.

Warszawa. RPO interweniuje w sprawie plakatów z SzumowskimŹródło: Getty Images
deggq4k
deggq4k

Warszawa. RPO w sprawie plakatów z Łukaszem Szumowskim

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wezwało Komendę Stołeczną Policji do wyjaśnień w sprawie zatrzymania mężczyzny podejrzanego o włamanie się do przystankowych wiat i wywieszenie w nich plakatów z Łukaszem Szumowskim.

Plakaty z wizerunkiem Szumowskiego pojawiły się na warszawskich przystankach pod koniec maja. Sprawę zgłosiła na policję firma AMS, będąca administratorem gablot reklamowych na przystankach.

W sprawie zatrzymano stołecznych aktywistów, kobietę i mężczyznę. Osoby te zostały skute w kajdanki, a po zatrzymaniu kobiety pojawiło się wobec policji oskarżenie o dokonanie przeszukania mieszkania zatrzymanej bez nakazu.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Warszawa. RPO pyta o wyciek danych

Wcześniej Adam Bodnar interweniował w sprawie kobiety, pytając policję, czy zatrzymanie z użyciem kajdanek było faktycznie konieczne oraz żądając wyjaśnień w sprawie rzekomego uniemożliwienia aktywistce kontaktu z adwokatem.

W sprawie mężczyzny biuro RPO żąda wyjaśnienia, w jaki sposób dane aktywisty wyciekły do mediów oraz przedstawienia prawnych podstaw zatrzymania wraz z kopią protokołu zatrzymania. Poproszono również o informację, czy zatrzymany złożył w policji zażalenie w tej sprawie.

Żródło: warszawa.wyborcza.pl

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

deggq4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deggq4k
Więcej tematów