Warszawa. Przebudowa ronda Dmowskiego. Od poniedziałku ruszają prace
Na efekty działań, jakie rozpoczną się w przyszłym tygodniu, trzeba będzie poczekać aż do stycznia. Wówczas będzie można przechodzić naziemnymi przejściami, jechać rowerowymi trasami, korzystać z wygodniejszych przystanków i cieszyć się zielenią, jaka pojawi się w okolicy.
04.08.2021 16:22
Na rondo w poniedziałek wkraczają pracownicy hiszpańskiej firmy Balzola, z którą Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę w lipcu. Start prac uzależniony był od opracowania projektu czasowej organizacji ruchu. Jest już gotowa, zatem mogą ruszyć roboty związane z obniżaniem krawężników.
Od poniedziałku wygradzane będą skrajne prawe pasy ul. Marszałkowskiej na odcinku od ul. Nowogrodzkiej do ul. Widok, które w pierwszym etapie robót zostaną wyłączone z ruchu. Zarząd Dróg Miejskich nie chce jednak zamknąć ronda w całości.
Na dojazdach do ronda Dmowskiego od strony pl. Bankowego i pl. Zbawiciela kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy. Będzie można skręcić w prawo z ul. Marszałkowskiej w Al. Jerozolimskie.
Na ul. Marszałkowskiej w rejonie ul. Widok, pod Domami Towarowymi, i pomiędzy ul. Nowogrodzką a ul. Żurawią oraz na ul. Nowogrodzkiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się, dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych.
Ulica Nowogrodzka zostanie fragmentami zwężona. Trzeba też przesunąć przystanek "Centrum 01" w stronę ul. Żurawiej, za Nowogrodzką. Autobusy będą zatrzymywać się na jezdni, a nawierzchnia zatok postojowych zostanie podniesiona do poziomu chodnika.
Pod hotelem Novotel i pod dawnym budynkiem Cepelii utrzymane zostaną przejścia o szerokości 3 metrów od strony budynków. Węższe będą też wyjścia z przejść podziemnych.
Warszawa. Przebudowa ronda Dmowskiego. Od poniedziałku ruszają prace
Warto cierpliwie wytrzymać te drobne niedogodności . Zmiany na rondzie mają bowiem znacznie podnieść komfort pieszych. Skorzystają osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z dziećmi w wózkach. Będą wkrótce mogli przedostawać się na drugą stronę jezdni na poziomie ulicy, bez konieczności schodzenia do przejścia podziemnego. Zadowoleni powinni być także pasażerowie miejskiej komunikacji. Skończy się schodzenia do podziemi w drodze do przystanków.
Inwestycja w zmiany na rondzie Dmowskiego przyniesie również udogodnienia dla rowerzystów. To będzie wspaniałe otwarcie, w wyniku którego przez całe miasto będzie można bezpiecznie przejeżdżać jednośladem, nie obawiając się utrudnień w centrum.
A wiosną warszawiacy będą mogli cieszyć się nową, bujną zielenią - pojawi się ponad 20 tysięcy roślin, na rondzie i wysepkach przy przystankach tramwajowych wyrosną platany, dęby i lipy. 58 okazów dendrologicznych posadzonych będzie w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej.