Warszawa. Powstał mural z wizerunkiem Jacka Kuronia
Na ścianach budynku CXIX L.O. im. Jacka Kuronia powstał mural z wizerunkiem patrona wolskiej szkoły. Mural oficjalnie odsłonięto w piątek 26 czerwca. Autorem malowidła jest Wilhelm Sasnal.
02.07.2020 14:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia przy ul. Złotej 58 powstał mural z wizerunkami patrona szkoły. - Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989 r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – powiedział burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski.
Mimo, że Jacek Kuroń od zawsze był związany z Warszawą, do tej pory próżno szukać było znaczącej formy jego upamiętnienia. Mural wydaje się być tą formą sztuki, która jest najbliżej społeczeństwa. W jego odbiorze, między ludźmi a dziełem, nie staje żaden podmiot. Nieprzypadkowy jest też wybór lokalizacji.
– W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi. Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – powiedziała dyrektor LO Teresa Wesołowska.
Inicjatywa namalowania muralu zrodziła się w Wolskim Centrum Kultury. Dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski podkreślił, że jest dumny, że mógł przyczynić się do realizacji tego projektu.- Dziś, 21 lat po przełomie 1989 r. projekt ten przypomina głos pokolenia, które wywalczyło suwerenne i demokratyczne państwo, wierząc w ideały równości społecznej i wolności osobistej. Dzięki muralowi będziemy mogli przypomnieć sobie o wartościach, o których często zapominamy w komercyjnym świecie interesowności politycznej i wzrastającej fali nienawiści – dodał dyrektor Mikołajewski.
Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal. Jego prace można podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.
- Powstały mural jest czarno – biały, ostentacyjnie surowy i sprowadzony do kontrastów. Twórca w części od ulicy Jana Pawła II skorzystał ze zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego i przeniósł na podstawie tej fotografii oraz przeskalował klasyczne ujęcie portretowe. W drugiej części muralu, od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było inne ujęcie fotograficzne, wykonane w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku, którego konsekwencją był wyrok trzech lat pozbawienia wolności – opisał nowy wolski mural wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wola Bartłomiej Kubicki.