Warszawa. Place zabaw na Woli przystosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Prawie milion złotych przeznaczyła podczas ostatniej sesji Rada Dzielnicy Wola na przystosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Po zatwierdzeniu zmian w budżecie dzielnicy przez Radę Warszawy będą mogły rozpocząć się prace.
Jak podkreśla Urząd Dzielnicy Wola w komunikacie, dla dzieci na wózkach inwalidzkich, poruszających się o kulach czy pozbawionych zmysłu wzorku lub słuchu wycieczka na plac zabaw jest poważnym wyzwaniem. Niestety jeszcze do niedawna infrastruktura nie uwzględniała ich potrzeb.
Na wtorkowej sesji dzielnicowej rady głosujący przyznali pierwsze środki na dostosowanie zarządzanych przez dzielnicę placów zabaw. Teraz zmiany trafią pod głosowanie Rady Warszawy. Następnie rozpoczną się przygotowania w terenie. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami administruje 39 placami zabaw zlokalizowanymi na wolskich osiedlach.
- Milion złotych przekazany przez Radę Dzielnicy do dyspozycji ZGNu to dobry początek - powiedział Wojciech Lesiuk, zastępca burmistrza Woli. - Potrzeby są jednak ogromne, dlatego dostosowanie placów zabaw w urządzenia pozwalające na szerszą integrację osób z niepełnosprawnościami, to początek kompleksowej rewitalizacji placów zabaw administrowanych przez Zakład - dodał.
Brak urządzeń przystosowanych dla osób niepełnosprawnych jest najpoważniejszą przeszkodą zniechęcającą do wspólnej zabawy. - Dodatkowe bariery to place zabaw w całości wysypane piaskiem, co uniemożliwia poruszanie się po nich na wózkach inwalidzkich. Dzieci pozbawione zmysłu wzroku oraz ich niepełnosprawni rodzice narażeni są także na "spotkanie" z wystającymi elementami takimi jak kosze na śmieci, krawężniki i inne dodatkowe elementy pozbawione odpowiedniego zabezpieczenia, które mogą stać się przyczyną nieszczęśliwego wypadku – wskazała Joanna Tracz – Łaptaszyńska.
Fundusze pozwolą też na ograniczenie kosztów utrzymania miejsc rekreacji. Piasek jako podłoże wymagał regularnego czyszczenia i uzupełniania. W porównaniu z nim nawierzchnia syntetyczna jest bezobsługowa. Jednocześnie umożliwia poruszanie się osobom na wózku.