RegionalneWarszawaWarszawa. Oskary architektury. Stacje metra i warszawskie inwestycje w prestiżowym konkursie

Warszawa. Oskary architektury. Stacje metra i warszawskie inwestycje w prestiżowym konkursie

W jednej z ważniejszych europejskich rywalizacji architektonicznych projektów wśród faworytów, którzy powalczą o tytuł Miesa van der Rohe 2022, laur Unii Europejskiej, znalazły się te zrealizowane w stolicy. Na nagrodę szansę ma Zodiak, trzy najnowsze stacje metra, Elektrownia Powiśle, kompleks P4 i muzeum w Sulejówku.

Warszawa. Pawilon Zodiak, trzy stacje metra, kompleks biurowo-hotelowy, Elektrownia Powiśle i muzeum w Sulejówku to pretendenci do architektonicznej nagrody europejskiej
Warszawa. Pawilon Zodiak, trzy stacje metra, kompleks biurowo-hotelowy, Elektrownia Powiśle i muzeum w Sulejówku to pretendenci do architektonicznej nagrody europejskiej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

O tytuł najciekawszego architektonicznego obiektu Europy walczyć będzie aż dwadzieścia budowli z Polski. Już sama nominacja do hiszpańskiej nagrody Miesa van der Rohe Award jest zaszczytem. Nic więc dziwnego, że z dumą informacją o znalezieniu się kilku inwestycji dzieli się w mediach społecznościowych miasto.

Za godne hiszpańskiego tytułu najpiękniejszego europejskiego budynku uznano aż trzy stacje metra na warszawskiej Woli: Płocką, Młynów i Księcia Janusza. Powstawały jednocześnie z przystankami na drugim brzegu Wisły. Biuro Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archina nadało im charakterystyczną indywidualną stylistykę.

Warszawa. Trzy stacje metra uznane zostały za godnych kandydatów do europejskiej architektonicznej nagrody
Warszawa. Trzy stacje metra uznane zostały za godnych kandydatów do europejskiej architektonicznej nagrody© Materiały prasowe

Pawilon Architektury Zodiak przy pasażu Wiecha, zaprojektowany został w nowej wersji. Zastąpiła ona uroczy, ale zrujnowany obiekt wzniesiony w latach 60. Według projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Nową wizję stworzyło biuro Kalata Architekci. Ta perła architektury od kilku już lat cieszy oko warszawiaków i turystów. W 2019 roku Zodiak dostał nagrodę architektoniczną prezydenta Warszawy jako najlepszy budynek użyteczności publicznej. Jest nie tylko użyteczny, ale i piękny. Przestrzeń służy ekspozycjom i spotkaniom, które w ostatnim czasie musiały być ograniczone, ale trzeba mieć nadzieję, że sytuacja kiedyś wróci do normy.

Warszawa. Oskary architektury. Stacje metra i warszawskie inwestycje w prestiżowym konkursie

Na swoje lepsze chwile czeka też kolejny nominowany kandydat - Elektrownia Powiśle. To miejsce, które powstało na początku XX wieku, a zakończyło działalność na początku XXI wieku. Niedawno dawną elektrownię zaadaptowano na imponujące centrum handlowe, otoczone kompleksem mieszkalnym.

Do nagrody pretenduje też warszawski kompleks P4 z Hotelem Vienna House Mokotów Warsaw na Służewcu. To projekt pracowni Jems Architekci, bardzo surowy i prosty, bazujący na betonowych konstrukcjach, żelbetowych ramach i słupach w kształcie litery "V".

Warszawa. Za stylowy charakter i elegancję. Stacje metra na Woli znalazły się w rywalizacji do nagrody architektonicznej
Warszawa. Za stylowy charakter i elegancję. Stacje metra na Woli znalazły się w rywalizacji do nagrody architektonicznej© Materiały prasowe

Warszawa. Kto zdobędzie europejską nagrodę? Stacje metra, Zodiak czy muzeum?

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to budynek, koncepcję którego w 2020 roku stworzył Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka Piłsudskiego, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, a jednocześnie architekt. Zaplanował on rozbudowę dworu Milusin. Opracowanie projektu to praca warszawskiej pracowni PIG Architekci.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award - to uznanie doskonałości w dziedzinie architektury. Ma na celu wspieranie nowych koncepcji i technologii oraz promocję zawodu poprzez zachęcanie architektów pracujących w całej Unii Europejskiej oraz wspieranie młodych architektów w ich karierze.

W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski. Zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania

Źródło artykułu:wawalove.pl
warszawametroarchitektura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)