Warszawa. Odsłonięcie tablicy ku czci płk. Kazimierza Leskiego ps. Bradl
We wtorek, 28 lipca, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Powstańca Warszawskiego, pułkownika Kazimierza Leskiego ps. Bradl.
Odsłonięcie tablicy będzie uhonorowaniem postaci Powstańca Warszawskiego i prezesa Związku Powstańców Warszawskich w latach 1994-1997, płk Kazimierza Leskiego ps. Bradl. Na wydarzenie zapraszają Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Kazimierz Leski ps. Bradl urodził się 21 czerwca 1912 w Warszawie.
W konspiracji działał najpierw w organizacji "Muszkieterowie", gdzie prowadził wywiad komunikacyjny i kontrwywiad "Mu-37". Od 1942, po rozbiciu "Muszkieterów" był oficerem sukcesywnie w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej oraz w kontrwywiadzie - referat "997". W ramach tego referatu rozpracowywał niemieckie służby wywiadowcze na terenie Warszawy: wywiad policyjny i wywiad wojskowy - Abwehrę.
Od początku 1942 r. organizował także drogi dla przerzutu kurierów na Zachód poza teren okupacji niemieckiej. W tym czasie stał na czele komórki "666", której zadaniem było przerzucanie ludzi i materiałów wywiadowczych z Komendy Głównej Armii Krajowej do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie.
To właśnie on w mundurze niemieckiego generała wojsk inżynieryjnych, z dokumentami doskonale przygotowanymi przez Wydział Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, z dobrą znajomością języka i idealnym wczuciem się w rolę, wielokrotnie jeździł przez Berlin, Hannover, Brukselę do Paryża.
Początkowo podróżował jako cywilny pracownik firmy pracującej na potrzeby Wehrmachtu, jednak wojenny uraz kręgosłupa dawał mu się mocno we znaki. Nie mógł długo stać, a miejsca siedzące zarezerwowane były głównie dla niemieckich oficerów. To skłoniło go do zmiany tożsamości. Następne podróże na Zachód odbywał już jako niemiecki generał "Julius von Hallmann", którego od 1943 zastąpił "gen. Karl Leopold Jansen".
W trakcie "przecierania tras" dla przyszłych kurierów dotarł do Hiszpanii. W międzyczasie nawiązał współpracę z francuskim ruchem oporu. W Warszawie współpracował też z Referatem "998" - "Łączność z uwięzionymi" II Oddziału KG AK.
Po kapitulacji wyszedł z Warszawy w składzie 72. pułku piechoty. Uciekł z konwoju przed Ożarowem. Powrócił do konspiracji zostając szefem sztabu Obszaru Zachodniego AK, następnie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.
Warszawa. Uroczyste odsłonięcie tablicy
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się z udziałem Powstańców Warszawskich. Odsłonięcie tablicy nastąpi we wtorek, 28 lipca, o godzinie 12.00, przed siedzibą Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22.
Po odsłonięciu tablicy będzie można wysłuchać historii o wydarzeniach związanych z 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego w rzeczywistości pandemii, w tym o odsłonięciu pomnika kapitana Stanisława Jankowskiego ps. Agaton. To wspólna inicjatywa Związku Powstańców Warszawskich, Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich, która będzie jednym z głównych punktów tegorocznych, powstańczych obchodów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.