Trwa ładowanie...
tramwaj
Marta Gostkiewicz
22-06-2020 12:31

Warszawa. Nie powstanie droga na Gocławiu

Zmiany przepisów pozwolą na rezygnację z budowy drogi, która miała połączyć ulicę gen. T. Bora-Komorowskiego z al. Stanów Zjednoczonych. Budowa drogi była związana z planowaną inwestycją tramwaju na Gocław.

Warszawa. Nie powstanie droga na GocławiuŹródło: East News
dgvdi0e
dgvdi0e

W ramach specustawy drogowej trzeba było dokonać przekształceń własnościowych gruntów leżących na trasie tramwaju. Jak poinformował urząd miasta, stan epidemii spowodował wstrzymanie prac w marcu. Ten czas urząd wykorzystał na analizy, które doprowadziły do wniosku, że droga jednak nie powstanie.

Od ponad 30 lat teren wybrany pod budowę tramwaju na Gocław jest rezerwowany w dokumentach pod infrastrukturę komunikacyjną – Trasę Tysiąclecia. Chodzi o odcinek między Aleją Stanów Zjednoczonych a Bora Komorowskiego, tam, gdzie planowana była droga równoległa, biegnąca wzdłuż tramwaju. Arteria drogowa jest w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Obecnie przepisy, czyli znowelizowana ustawa o transporcie kolejowym, umożliwiają budowę linii tramwajowej w takim samym trybie jak linii kolejowej. Oznacza to, że można wybudować samą trasę tramwajową, nie budując drogi. W przypadku trasy tramwajowej na Gocław jeszcze w ubiegłym roku ta luka w przepisach nie była załatana i dlatego zastosowano przepisy, dotyczące dróg. Warunkiem była jednak budowa drogi.

dgvdi0e

To się jednak nie stanie. Znowelizowane przepisy, zgodnie z apelami mieszkańców, umożliwiają zaniechanie tej części inwestycji. Decyzja zapadła jeszcze w minionych miesiącach.

Stan epidemii dał więcej czasu na ponowne przeanalizowanie sytuacji. Dzięki temu wypracowano koncepcję, która - jak podkreśla urząd miasta - będzie najlepsza dla mieszkańców i środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dgvdi0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgvdi0e
Więcej tematów