Trwa ładowanie...

Warszawa. Najnowszy raport jakości wody w Wiśle. MPWiK uspokaja

Badania jakości wody w Wiśle przeprowadzane są regularnie. MPWiK informuje o uruchomieniu dodatkowych punktów kontrolnych.

Warszawa. Najnowszy raport jakości wody w Wiśle. MPWiK uspokajaŹródło: PAP
d4mqs86
d4mqs86

W związku z nie tak dawną awarią układu przesyłowego ściekówi zgodnie z zapowiedziami prezydenta stolicy, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło dodatkowe lokalizacje punktów kontrolnych. Jakość wody w rzece będzie poddawana monitoringowi na odcinku warszawskim oraz w siedmiu innych rejonach województwa mazowieckiego.

Mazowsze. Nowe punkty kontrolne jakości wody w Wiśle

Kontrole są prowadzone na plaży w Nowym Dworze Mazowieckim i Zakroczymie oraz na Bulwarze Wiślanym w Czerwińsku i przy pomoście w Płocku. Ponadto takie punkty powstały w okolicach Wyszogrodu, około 0,5 kilometra i trzy kilometry od ujścia Bzury, jak również w okolicach Zakrzewia Kościelnego.

Badania jakim woda w rzece poddawana jest przez laboratoria MPWiK, obejmują parametry chemiczne oraz mikrobiologiczne. Pozwala to ocenić wpływ awarii oczyszczalni na środowisko.

"Plastikowy deszcz. 1000 ton plastiku w powietrzu"

MPWiK zapewnia, że ścieki zrzucane do Wisły w Warszawie na wysokości uruchomionego awaryjnie kolektora stanowią 1 proc. w stosunku do całej objętości wody w rzece, natomiast za ujściem Bugo-Narwi w Nowym Dworze jest to 0,7proc. Ścieki te z biegiem rzeki ulegają rozcieńczeniu.

d4mqs86

Warszawa. "Brak wpływu ścieków"

"Wyniki badań potwierdzają brak wpływu ścieków zrzucanych awaryjnie do Wisły na jakość wody w rzece, dlatego nie ma podstaw, żeby mówić o katastrofie ekologicznej, jak i epidemiologicznej" – czytamy w najnowszym raporcie z piątku, 19 czerwca, wydanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Woda w Wiśle poza kontrolnymi badaniami ze strony MPWIK kontrolowana jest również przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Aktualizacja:

Już po publikacji naszego artykułu, MPWiK zmieniło zdanie i poinformowało, że przekazało w komunikacie wydanym 19 czerwca niedokładne dane.

W aktualizacji raportu informacje o 1 proc. awaryjnie odprowadzanych ścieków do rzeki, zostały zastąpione tekstem, mówiącym że wyniki badań potwierdzają brak wpływu ścieków zrzucanych awaryjnie do Wisły na jakość wody w rzece. Dzięki temu, co podkreśla MPWiK, nie ma najmniejszych podstaw, żeby mówić o katastrofie ekologicznej, jak i epidemiologicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4mqs86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mqs86
Więcej tematów