Trwa ładowanie...

Warszawa na czele rankingu Europolis. Wytykają nam jednak zatrute powietrze

"Jedna z najlepiej zorganizowanych w Polsce i całkiem przyzwoita w skali europejskiej komunikacja miejska"

Warszawa na czele rankingu Europolis. Wytykają nam jednak zatrute powietrze
d3t61y5
d3t61y5

Wśród polskich miast najlepiej żyje się w Warszawie, zaraz potem w Sopocie i Bielsko-Białej - wynika z ogłoszonego w piątek rankingu Europolis. Zestawienie uwzględnia cztery sfery, które decydują o jakości życia - gospodarkę, społeczeństwo, środowisko i politykę.

Ranking "Europolis. Zrównoważony rozwój miast" został zaprezentowany w piątek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W przygotowywanym na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przez Politykę INSIGHT zestawieniu wzięto pod uwagę 66 polskich miast na prawach powiatu.

Spośród metropolii wysokie noty uzyskały oprócz Warszawy, także Gdańsk, Kraków i Poznań. Wśród miast od 100 do 300 tys. wysokie miejsce zajęły: Gdynia (10) oraz Tychy (11). Tychy zajęły także najwyższą lokatę pośród miast Górnego Śląska. Z miast poniżej 100 tys. mieszkańców oprócz Sopotu, dobry wynik uzyskało także Świnoujście (13. miejsce).

534 punkty na 1000 możliwych

Jak zauważyli autorzy raportu w dole tabeli (poniżej 50-tej pozycji) dominują miasta małe - od ok. 50 do ok. 100 tys. mieszkańców, które straciły status wojewódzkich podczas reformy administracyjnej w 1999 roku. Są to m.in. Biała Podlaska, Chełm, Konin, Legnica, Przemyśl, Wałbrzych. Z większych miejscowości znalazły się tam Płock i Sosnowiec. Charakterystyczne jest także to, że w rankingu dość słabo wypadły miasta w Polsce centralnej, z obszaru tzw. "kongresówki".

Warszawa, jako lider rankingu, zdobyła 534 punkty na 1000 możliwych do uzyskania. Według autorów raportu oznacza to, że "polskim miastom w kategorii zrównoważony rozwój jeszcze nieco brakuje do ideału".

d3t61y5

Wytknięto zatrute powietrze

Z raportu wynika, że największe atuty stolicy to silna gospodarka i dobre warunki do życia. "To tutaj jest najwięcej firm i inwestycji, relatywnie wysokie zarobki. Warszawa jest także jednym z niewielu polskich miast, któremu stale i wyraźnie przybywa mieszkańców. Jest także miastem zielonym. Prawie jedną czwartą powierzchni zajmują lasy i parki" - zaznaczono w raporcie.

Jak podkreślono, w Warszawie jest "jedna z najlepiej zorganizowanych w Polsce i całkiem przyzwoita w skali europejskiej komunikacja miejska". Wśród minusów w raporcie wytknięto zatrute przez znaczną liczbę samochodów i zakłady przemysłowe powietrze.

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Zamek Królewski widziany z drona [WIDEO]

d3t61y5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t61y5
Więcej tematów