RegionalneWarszawaWarszawa. Można poczekać na wyliczenie opłaty jednorazowej

Warszawa. Można poczekać na wyliczenie opłaty jednorazowej

Mieszkańcy, którzy dostali zaświadczenia o przekształceniu przed końcem listopada 2019 r., a nie otrzymali informacji o wysokości opłaty jednorazowej, zachowują prawo do pełnej bonifikaty.

Warszawa. Można poczekać na wyliczenie opłaty jednorazowej
Źródło zdjęć: © East News

Warszawiacy, którzy zgłosili nam zamiar wniesienia opłaty jednorazowej nie mają żadnych powodów do obaw - powiedział zastępca prezydenta m.st. Warszawy Robert Soszyński.

Dodał, że „mogą spokojnie czekać na dokument”, a urząd wyliczy im opłatę z bonifikatą za cały, 20-letni okres.

Zaświadczenie przed końcem listopada

Warszawiacy, którzy otrzymali zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości przed 30 listopada 2019 r. w celu zachowania prawa do bonifikaty od wszystkich 20 opłat powinni zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą w urzędzie dzielnicy lub Zarządzie Mienia Skarbu Państwa (ePUAP, poczta).

Po otrzymaniu informacji o wysokości należności, na co urząd miał 14 dni, do końca lutego br. należało wnieść opłatę jednorazową.

Soszyński dodał, że część osób nie otrzymała jeszcze tego dokumentu, jednak mogą być spokojni o bonifikatę. Nic nie stracą pomimo upływu ustawowego terminu.

Zaświadczenie po 30 listopada

Ratusz zaznacza, że inna procedura obowiązuje mieszkańców, którzy otrzymali dokument po 30 listopada 2019 r. lub dopiero go dostaną.

Takie osoby mają dwa miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą, licząc od dnia otrzymania dokumentu. Mają też kolejne dwa miesiące na wniesienie opłaty, po otrzymaniu informacji o wysokości należności. Dzięki temu zachowają prawo do bonifikaty od wszystkich 20 opłat.

Po wpłacie otrzymają dokument potwierdzający spłatę należności. Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księdze wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty.

Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto lub w kasie urzędu dzielnicy.

Przekształcone nieruchomości

Warszawiacy, którzy nie otrzymali zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, mogą sprawdzić, które nieruchomości zostały przekształcone w wyszukiwarce: warszawa19115.pl/przeksztalcenia

Jeśli nieruchomość jest na liście, nie muszą wnosić opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2020 r. Z przysługującej bonifikaty skorzystają po otrzymaniu dokumentu. Dane w wyszukiwarce są stale aktualizowane, do czasu uwłaszczenia wszystkich nieruchomości podlegających przekształceniu na mocy ustawy.

Jeśli adresu nie ma jeszcze na liście, można zgłosić się do Urzędu Dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa i dowiedzieć co z przekształceniem i opłatą za użytkowanie wieczyste za 2020 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)